K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kadeci ze świadectwami

0

W miniony piątek, 29 kwietnia, w Liceum Ogólnokształcącym w Redzikowie odbyło się zakończenie roku szkolnego uczniów klasy o profilu wojskowym. Uczniowie ukończyli szkołę z certyfikatami Ministerstwa Obrony Narodowej. Był to ostatni rocznik po gimnazjum, który opuszcza mury szkoły po trwającej 3 lata nauce.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego uczniów klasy 3 B o profilu wojskowym odbyło się w piątek, 29 kwietnia, w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Redzikowie. Był to ostatni rocznik po gimnazjum, który opuszcza mury szkoły po trwającej 3 lata nauce. Dla ich młodszych kolegów i koleżanek, którzy rozpoczęli naukę po szkole podstawowej, czas spędzony w liceum trwać będzie 4 lata. Jednocześnie była to pierwsza klasa wojskowa tej szkoły, która zakończyła program Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Kadeci oprócz świadectw, otrzymali też certyfikaty Ministerstwa Obrony Narodowej, które potwierdzają ukończenie edukacji wojskowej oraz gwarantują im dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na uczelnie wojskowe lub do służby wojskowej.

Rozpoczęli naukę w 2019 roku – informuje Sylwia Sexton, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Redzikowie. – Był to trudny czas, bo pandemia, nauka zdalna, a oni utworzyli bardzo zgraną, jednolitą grupę. Dobrze się bawili i dobrze spędzili te trzy lata. Wiem o tym, bo niejednokrotnie o tym z nimi rozmawiałam. Cieszę się, że tak odebrali naszą szkołę i tworzyli taka atmosferę. Mieliśmy fantastyczne grono gości, bo zaproszenie przyjęły wszystkie jednostki, z którymi współpracujemy. Gościliśmy także rodziców naszych kadetów, gościliśmy grono pedagogiczne, no i oczywiście samych kadetów. Myślę, że opuszczają naszą szkołę z dobrymi wspomnieniami i doświadczeniami.

Klasę, której wychowawcą był nauczyciel wychowania fizycznego Marcin Świdczak, z sukcesem ukończyło 17 uczniów. Ich pożegnaniu ze szkołą towarzyszyła część artystyczna, a na zaprezentowanym filmie wspominano najpiękniejsze chwile z trzech lat nauki. Dwie uczennice klasy – Anna Dydyna i Jagoda Pawlik – otrzymały świadectwa z biało-czerwonym paskiem. Jakie wspomnienia zabiorą ze sobą?

Na pewno będziemy wspominać poligon w górach – zapewnia Anna Dydyna, uczennica klasy 3 B, Liceum Ogólnokształcące w Redzikowie. – Trwał trzy dni, było świetne szkolenie, bo paintball, wspinaczka, elementy typowo wojskowe. A ja zgubiłam telefon, to też zapamiętam. Na pewno też lekcje taki śmieszne, jak matematyka, polski, angielski… Nie da się tych lekcji nie pamiętać. Atmosfera też była świetna.

Na pewno będę dobrze wspominać wszystkich kolegów, wszystkich nauczycieli, panią dyrektor i w zasadzie całe grono pedagogiczne – dodaje Jagoda Pawlik, uczennica klasy 3 B, Liceum Ogólnokształcące w Redzikowie. – Myślę, że obie strony czegoś się od siebie nauczyły przez te trzy lata. To była ciekawa przygoda. Nasze liceum jest troszeczkę inne od standardowego liceum, które nie rozszerza żadnego przedmiotu ukierunkowanego na dany zawód. Temu bardziej służy technikum. W naszym liceum było bardzo dużo elementów wykorzystania samoobrony, innych elementów wojskowości, wspinaczki, strzelania… Naprawdę było tego bardzo dużo i myślę, że najbardziej będę wspominać te elementy oraz chwile spędzone ze znajomymi.

Odbyło się także wręczenie wyróżnień i nagród ufundowanych przez wójta Gminy Słupsk Barbarę Dykier, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Gdańsku, Radę Rodziców i szkołę. Przyznano je za dobre wyniki w nauce i za dobre zachowanie. Przed abiturientami rozpoczęte właśnie egzaminy maturalne. Jak zgodnie przyznali, są dobrze przygotowani, a w planach mają studia na wyższych uczelniach.

Uważam, że dobrze nauczyciele nas do tego przygotowali, a teraz dużo zależy od tego, jak sami się przygotujemy przez te dni, które do matury zostały – mówi Anna Dydyna. – Będę zdawać matematykę, poziom podstawowy i rozszerzony, polski na poziomie podstawowym i język niemiecki na poziomie podstawowym.

– Myślę, że jestem dobrze przygotowane – podkreśla Jagoda Pawlik. – Nasi nauczyciele stanęli na wysokości zadania i to przygotowanie jest bardzo dobre. Myślę, że zdawalność w tym roku wyniesie 100 procent wszystkich, którzy podejdą. Nie mam tylko pojęcia, czy zdam na 9- czy na 100 procent, ale zdam. Wydaje mi się, że większość z nas też tak czuje. Ja zdaję na poziomie podstawowym i rozszerzonym język polski, na poziomie rozszerzonym historię, a na poziomie podstawowym matematykę i język angielski. Obie wybieramy się na ten sam uniwersytet. Nie jest to niestety związane z wojskiem. Idziemy na Uniwersytet Gdański. Ja idę na dziennikarstwo i filologię polską.

A ja planuję iść na kryminologię albo matematykę – dopowiada Anna Dydyna.

Na zakończenie składano gratulacje oraz życzenia powodzenia na maturze. Uroczystość zakończyła się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.