K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Majowe święta

0

W miniony majowy weekend w całym kraju uroczyście obchodzono ważne święta państwowe. 2 maja na placu Zwycięstwa odbyły się uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast wczoraj przy pomniku Jana Kilińskiego świętowano 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Podczas pierwszego majowego weekendu odbyły się obchody jednych z najważniejszych świąt państwowych. Oprócz Święta Pracy oraz 18. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej obchodzonych tego samego dnia, w poniedziałek, 2 maja na placu Zwycięstwa miały miejsce uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Rozpoczęły się one przy pomniku Żołnierza Polskiego od wprowadzenia pocztów sztandarowych, podniesienia flagi państwowej na maszt oraz odegrania hymnu państwowego. Dzień ten był także Dniem Polonii i Polaków za Granicą. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, samorządowcy, dowódcy jednostek mundurowych oraz mieszkańcy miasta. Była to okazja do zamanifestowania patriotyzmu i przywiązania do barw narodowych, które od od blisko 200 lat są nierozerwalnie związane z dziejami ojczyzny.

– Dziś polska flaga powiewa tam, gdzie byli, gdzie żyją i pracują Polacy. Polskie symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń – mówił podczas uroczystości na placu Zwycięstwa w Słupsku wiceprezydent miasta Marek Goliński. – Jest jednak jeden warunek. Należy ją otaczać najwyższą czcią, szacunkiem. Jest to patriotyczny obowiązek każdego z nas. Jest to patriotyczny obowiązek każdego Polaka na całym świecie. Chlubimy się tym, że biało-czerwona reprezentuje nas, naszą godność, naszą narodowość, naszą polskość. Cieszmy się dniami, w których obchodzić możemy święta narodowe. Niech naszą chlubą będzie ta biało-czerwona. Niech cały świat wie, że to najpiękniejsze barwy, jakie tylko można było sobie wyobrazić. Jest czym się pochwalić – jesteśmy Polakami.

Następnego dnia, przy zupełnie odmiennej, deszczowej pogodzie odbyły się uroczystości 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody rozpoczęły się mszą święta w intencji ojczyzny w kościele Mariackim. Po niej uczestnicy przeszli w pochodzie ulicami Nowobramską i Kowalską pod pomnik Jana Kilińskiego przy Bulwarach nad Słupią. Obchody narodowego święta konstytucji rozpoczęto hymnem państwowym.
W obchodach wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, organizacji patriotycznych oraz młodzież i mieszkańcy miasta. Głos zabrali poseł PO Zbigniew Konwiński oraz prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka. W przemówieniach, przypomniano też, że uchwalona 3 maja 1791 roku konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po amerykańskiej, spisaną ustawą zasadniczą, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Po przemówieniach delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Kilińskiego. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.