K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Poezja Romany Małeckiej

0

W środę, 26 kwietnia, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku odbyło się spotkanie autorskie z poetką Romaną Małecką. Podczas spotkania zaprezentowano wiersze z jej ostatniego tomiku zatytułowanego „Przenikanie”. Wydarzenie uświetniły piosenki w wykonaniu poety i pieśniarza Grzegorza Chwieduka.

Romana Małecka jest Ślązaczką urodzoną w Bytomiu. Ukończyła studia weterynaryjne we Wrocławiu i całe swoje życie zawodowe poświęciła leczeniu zwierząt. Od 1977 roku mieszka na Pomorzu. Najpierw w dawnym województwie koszalińskim, a następnie osiadła w Kwakowie, w gminie Kobylnica. Od najmłodszych lat wykazywała zdolności poetyckie. Jak podkreśliła, w jej rodzinnym domu zawsze mówiło się wierszem. Podczas spotkania w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku zaprezentowała swój najnowszy – a trzeci w dorobku – tomik poezji zatytułowany „Przenikanie”. Wiersze są pełne emocji, nostalgii i refleksji nad otaczającym nas światem, przyrodą, sztuką, zdarzeniami, relacjami, przemijaniem chwil, czasu, ludzi i sytuacji. Tomik został wzbogacony grafikami wykonanymi przez pisarkę, które nawiązują do treści kolejnych wierszy.
– Jeśli chodzi o tematy, które poruszam w swoich wierszach, to są one zaczerpnięte z życia, to coś, co mnie zainteresuje, czasem zaszokuje czy po prostu olśni. I taki moment staram się uwiecznić, aby zostało – czy to w wierszach, czy też na obrazach – mówi poetka i malarka Romana Małecka. – Jest wszystko, i przyroda, i pogoda, i jakieś wymiany zdań, spotkania ze znajomymi czy historie zupełnie przypadkowe, a bardzo ciekawe, przynajmniej dla mnie, to też zapisuję to. To, co mi daje radość. Chcę też innych obdzielić jakąś dawką pozytywnego myślenia.
Spotkanie z poezją Romy Małeckiej uświetniły liczne piosenki w wykonaniu słupskiego poety i pieśniarza Grzegorza Chwieduka. Wśród nich znalazła się m.in. polska wersja słynnego utworu „My Way”.

Romana Małecka to artystka ludowa, która nie ogranicza się tylko do pisania wierszy. Swoją pasję artystyczną realizuje w wielu dziedzinach sztuk. Tworzy m.in. grafiki, rysunki, rzeźby, płaskorzeźby, wyroby ceramiczne, a także maluje. Spotkaniu autorskiemu towarzyszyła również wystawa 10 obrazów poetki wykonanych metodą oleju na płótnie. Dominują w nich elementy marynistyczne. Łącznie w swoich zbiorach artystka posiada około 80 obrazów oraz 450 grafik. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem tomików oraz pamiątkowym zdjęciem. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.