Turniej szachowy dzieci

0

Pod patronatem prezydenta Słupska w Słupskim Ośrodku Kultury odbył się Wiosenny Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został zawodnik z Ukrainy Denys Shykyravyi.

Doskonała atmosfera i dobry poziom sportowy młodych szachistów, tak w skrócie można powiedzieć o walce na 64 polach podczas dwudniowego wiosennego turnieju dzieci i młodzieży. Wśród zawodników ze Słupska i okolic byli również szachiści z Ukrainy i Białorusi. Ten dwudniowy turniej królewskiej gry to inicjatywa mistrza szachowego Dzmitry Aniskiewicza oraz sędziego międzynarodowego Witalija Sapisa, którzy w ramach konkursu Inicjatyw Słupskiego Ośrodka Kultury zorganizowali to sportowe przedsięwzięcie.

Robiąc turnieje, ta frekwencja będzie się zwiększać – mówi Witalis Sapis, sędzia główny turnieju. – W pierwszym turnieju było 40 osób, a teraz mamy już 58, a w turnieju wrześniowym pewnie będzie jeszcze więcej. Zainteresowanie rośnie. Dzieci i rodzice widzą, że jest fajna możliwość spędzenia czasu, fajna rozwijająca gra, więc wydaje mi się, że to się będzie rozwijać, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Turniej rozgrywano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, a tempo gry wynosiło 30 minut na każdego zawodnika. Pierwszego dnia odbyło się pięć rund, drugiego cztery. Młodzi szachiści rywalizowali w kategoriach do lat 9, 12 i do 15 przy rankingu 1044. Turniej dawał uczestnikom możliwość zdobycia kategorii szachowej.

Poziom zawodników znacząco się różni, bo niektórzy przychodzą pierwszy raz na turniej, żeby zobaczyć jak to się gra w te szachy, jak wyglądają turnieje, a ci, którzy grają kolejny raz, to podwyższają swój poziom i grają coraz lepiej – wyjaśnia Witalis Sapis. – Dobrze sobie radzą nawet przedszkolaki. Moim zdaniem należałoby dążyć do tego, żeby przedszkola stały się naturalnym środowiskiem dla szachów. Młodzi ludzie poznają wtedy ten sport i myślę, że szczęśliwi będziemy i my, i te dzieci.

Po pierwszym dniu na prowadzeniu była trójka zawodników Denys Shykyravyi z Ukrainy oraz Piotr Gołębiowski (Hetman Koszalin) i Jan Paluszek (Słupsk), którzy mieli na swoim koncie po 5 punktów. Wśród dziewcząt z 3,5 pkt prowadziły Lena Cyprych z Ustki i Zofia Protas z Kwakowa.

Jednym z uczestników turnieju był Piotr Rozenek ze Słupska, którego gry w szachy nauczyli dziadkowie. Na razie zdobywa doświadczenie i małymi kroczkami także pierwsze punkty. Interesuje się także piłką nożną i grami komputerowymi.

Klasyfikację generalną szachowego turnieju wiosennego wygrał Denys Shykyravyi z Ukrainy, który w dziewięciu rundach zdobył 8,5 pkt, miejsce drugie i 8 pkt zgromadził Jan Paluszek z Słupska, na miejscu trzecim z 7 punktami uplasował się Piotr Gołębiowski z Hetmana Koszalin. W kategorii do 9 lat zwycięzcą został Alexander McNamara, drugi był Ignacy Kochanowski – obaj ze Słupska, a trzeci Kazimierz Szymczak z Ustki. W kategorii do 12 lat pierwsze miejsce zajął zwycięzca klasyfikacji generalnej Denys Shykyravyi, drugi był Jakub Pietraszewski z Polanowa, a trzeci Jakub Protas z Kwakowa. Wśród dziewcząt, pierwsze miejsce zajęła Lena Cyprych, druga była Gabriela Irzyk – obie z Ustki, a trzecia Zofia Protas z Kwakowa.

Jak zapewnia Witalis Sapis, ta niezwykle interesująca i popularna wśród dzieci dyscyplina jaką są szachy nie zniknie z mapy Słupska.

Szachy powracają do Słupska, bo kiedyś były tu spore tradycje – mówi Witalis Sapis. – Dzięki ludziom, którzy pracują w poszczególnych ośrodkach staramy się te tradycje przywrócić.

W zakończonym turnieju szachowym 8 osób zdobyło czwartą kategorię szachową, a 15 uczestników piątą. (opr. rkh)