K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Opieka po modernizacji

0

Dziś, 6 maja, odbyła się uroczystość otwarcia zmodernizowanej siedziby Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w przebudowywanym budynku szpitala przy ulicy Mickiewicza 12 w Ustce. Zakład oferuje usługi dla osób starszych, niesamodzielnych i wymagających opieki.

W dzisiejszym oficjalnym otwarciu siedziby Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w budynku szpitala przy ulicy Mickiewicz w Ustce uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Otwarta część, zwana także Centrum Opieki Długoterminowej, jest pierwszą z trzech, która została oddana do użytku w ramach trwającej przebudowy placówki. Drugą z nich będzie Centrum Rehabilitacji, a trzecią Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które również mają być niedługo uruchomione.

Postanowiliśmy, że Ustka będzie takim uzupełnieniem szpitala w Słupsku – informuje Andrzej Sapiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Będzie to szpital, który w szeroko pojętej opiece zdrowotnej zapewni funkcje pielęgnacyjno-opiekuńcze, rehabilitacyjne i ten pierwszy kontakt z pacjentem w postaci podstawowej opieki zdrowotnej. Dzisiaj chcemy się pochwalić i pokazać, co żeśmy zrobili i jak wyglądają warunki tu panujące i jaki komfort chcemy zapewnić naszym podopiecznym.

Roboty budowlane w tej części rozpoczęły się 2 lata temu i zakończyły w grudniu 2021 r. Przebudowano parter budynków B i D o powierzchni prawie 1200 m2. Dzięki modernizacji powstały 24 sale chorych, w tym 16 sal dwułóżkowych, 5 jednołóżkowych z węzłem sanitarnym, a także po jednej sali jednołóżkowej, trzyłóżkowej i dwułóżkowej z węzłem sanitarnym.

– Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy funkcjonował na 27 łóżkach, a w tej chwili będzie ten zakład obejmował cały parter – mówi Anetta Barna-Feszak, wiceprezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – na parterze będzie jeszcze patio, część gastronomiczna, z której będą mogli korzystać pacjenci, ale tutaj mają też bardzo dużo pomieszczeń dla siebie potrzebnych, bo jest i salon, sala gimnastyczna, funkcjonują tutaj fizjoterapeuci. Pacjenci mogą sobie usiąść, spożyć posiłek, pograć w karty i tak dalej.

Na terenie oddziału znajdują się także sale do rehabilitacji i gabinety lekarskie. Jest 6 łazienek dostosowanych dla osób niepełnosprawnych, a także łazienki dla personelu oraz osób odwiedzających. Są tu także pomieszczenia spotkań z odwiedzającymi, pokój dzienny, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, dyżurka pielęgniarek oraz pokój personelu. W budynku funkcjonują sala gimnastyczna oraz gabinet terapii zajęciowej. Nowoczesne wnętrza mają też umilić pobyt pacjentom, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie w domu.

Jestem tutaj od miesiąca, od końca marca – mówi pacjentka pani Bogumiła. – Jest to dla mnie nowa sytuacja, ponieważ mam amputowaną nogę i było mi coś takiego potrzebne. Tutaj dotarła moja rodzina. Jestem ogromnie wdzięczna za pełny profesjonalizm obsługi. Pomieszczenia kulturalne, czysto… Nie ma słów, żeby określić tę dobroć, która nas tutaj spotkała. Ja to tak odbieram i myślę, że wszystkie osoby. To jest warte dziękczynienia za to, co zrobili. Współlokatorki też fajne, nie kłócimy się, żyjemy zgodnie pod każdym względem. Pani są dostępne, osiągalne. Do każdej pomocy są. Rehabilitacja też bardzo ładnie się odbywa. Niech się tak wiedzie jak najdłużej i wszystkim niech służy.

Dzięki przebudowie działalność ZPO została rozszerzona z 27 do 55 łóżek. Całkowity koszt modernizacji wyniósł ponad 3 mln 600 tys. zł, z czego prawie cała kwota pochodzi z nisko oprocentowanej „Pożyczki miejskiej Polskiego Funduszu Rozwoju”. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.