K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Śpiewali poezję

0

W minioną sobotę, 30 kwietnia, w pałacu w Damnicy, odbyła się gala finałowa XI Powiatowego Przeglądu Poezji Śpiewanej. Na scenie wystąpiło 15 utalentowanych wokalistów, którzy śpiewali do tekstów własnych oraz znanych autorów. Przegląd zorganizowało Centrum Kultury Powiatu Słupskiego we współpracy z Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy.

XI Powiatowy Przegląd Poezji Śpiewanej odbył się w minioną sobotę w Sali Lustrzanej XIX-wiecznego Pałacu w Damnicy. Dzień wcześniej, w sali widowiskowej Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy przeprowadzono przesłuchania, do których przystąpiło 32 wokalistów z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Ostatecznie do finału zaproszono 15 z nich. Ich wykonania oceniało trzyosobowe jury – współtwórczyni Komeda Jazz Festival Regina Kułakowska, aranżer i pianista Przemysław Sysojew-Osiński oraz pochodząca ze Słupska wokalistka, uczestniczka programu The Voice of Poland Maja Mędrek.

Wygrała świeżość i piękno słowa. Po gali finałowej słuchacze wychodzili uskrzydleni i wzruszeni wykonaniami. Mówili też, że pałac to jest idealne miejsce dla poezji śpiewanej. Byli też pod wrażeniem tego, jak uczestnicy, a właściwie ich interpretacje dosięgały do najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy – mówi Mateusz Marecki z Centrum Kultury Powiatu Słupskiego. – Jurorzy również podkreślali wysoki poziom uczestników tegorocznej edycji, zwracali uwagę na dobry warsztat wokalny, na umiejętne prowadzenie frazy, a także obycie sceniczne. Niektórzy uczestnicy pokusili się o oryginale, przemyślane interpretacje, co również przełożyło się później na ich wysoką lokatę na liście laureatów.

Finał przeprowadzono w dwóch kategoriach. W pierwszej wokaliści wykonywali jeden dowolny utwór w języku polskim z nurtu poezji śpiewanej. W drugiej kategorii zaprezentowano utwory własne.

A dla nas organizatorów najważniejsze było to – mówi Mateusz Marecki – jak odebrali nasz przegląd uczestnicy. Dla nich to rzeczywiście był świetny czas. Przyciągnęliśmy nietuzinkowe postacie, nietuzinkowe osobowości z pasją. Była tu np. pani sołtys z gminy Smołdzino, była również ratownik wodna, która występuje w zespole kaszubskim. Mówili, że to świetny czas, a Przemysław Grudziński, laureat II miejsca, powiedział, że wyniósł z tego przeglądu mnóstwo pozytywnych emocji, nowych znajomości i dużo motywacji do dalszej pracy.

Grand Prix przeglądu i 2000 złotych otrzymała Monika Miszk. W pierwszej kategorii zwyciężyła Natalia Sędzicka, drugie miejsce ex aequo zajęli Milena Krumplewska i Przemysław Grudziński, a trzecie Hanna Łosińska i Magdalena Dzikoń. Zwycięzcy otrzymali kolejno 1500, 1000 i 500 złotych.

W drugiej kategorii I miejsce i 1500 złotych otrzymała Małgorzata Burjan. Nie przyznano II i III miejsca. Natomiast wyróżnienia o wartości 200 złotych otrzymały Nikola Kamińska i Gabriela Sakowska. Wręczono także nagrody starosty powiatu słupskiego, wójta gminy Damnica oraz wyróżnienia dodatkowe. XI Powiatowy Przegląd Poezji Śpiewanej w Damnicy zorganizowało Centrum Kultury Powiatu Słupskiego we współpracy z Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy, a patronatem objął go minister kultury i dziedzictwa narodowego. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.