K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rocznica zakończenia wojny

0

Wczoraj, 8 maja, na placu Zwycięstwa w Słupsku odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz województwa, miasta, służb mundurowych, a także kombatanci i mieszkańcy miasta.

Niedzielne uroczystości upamiętniające 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej rozpoczęły się o godzinie 12 na placu Zwycięstwa, przed pomnikiem Żołnierza Polskiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, a także środowisk kombatanckich, służb mundurowych i organizacji społecznych. Na początku wprowadzono poczty sztandarowe, podniesiono flagę państwową na maszt oraz odegrano i odśpiewano hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

Następnie głos zabrali pułkownik Paweł Groński z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża oraz wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk. Podkreślili oni, że II wojna światowa była największym, najbardziej krwawym i najtragiczniejszym konfliktem zbrojnym w historii świata, który pochłonął miliony istnień ludzkich. Wyzwolenie, które przyszło po 6 latach wojny nie oznaczało dla Polski wolności, a było zastąpieniem totalitaryzmu nazistowskiego komunistycznym. Zauważyli, że w wyniku agresji Rosji na Ukrainę, historia znów się powtarza.

– 8 maja 1945 roku zmienił się okupant – mówił wicewojewoda Mariusz Łuczyk. – Wówczas nasi alianci, nasi sojusznicy zdradzili Polskę, zdradzili polskich żołnierzy i oddali ziemie polskie w strefę wpływów sowieckich. Polska okrojona o 18 procent powierzchni w stosunku do roku 1939. Zniszczona. Straciła ponad 6 milionów obywateli, kilkaset tysięcy na Syberii i Polska znalazła się pod sowieckim butem.

Prezydent Słupska, Krystyna Danilecka-Wojewódzka podziękowała obecnym kombatantom, którzy poświęcili swoją młodość obronie wolności Polski, Europy i świata. W związku z obchodzonym Dniem Matki na Ukrainie podkreśliła również, że to gorzkie zwycięstwo sprzed 77 lat było też dramatem wielu kobiet, które utraciły swoich mężów i synów walczących na różnych frontach II wojny światowej.

Pamiętając o tym, że zwycięstwo jest wielką sprawą, jest dumą świata, który zwyciężył hitleryzm, jest obowiązkiem pamięci – przypominała prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Czcijmy 8 maja, ale pamiętajmy i codziennie starajmy się myśleć o tym, żeby nigdy zło nie zwyciężyło. Solidaryzujemy się z Ukrainą, ale dzisiaj mówimy: niechaj żyje dzień zwycięstwa i niech ten dzień zwycięstwa przyjdzie jak najszybciej dla Ukrainy.

Następnie wszystkie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego oddając hołd ofiarom i uczestnikom tamtych wydarzeń. Dopełnieniem oficjalnych uroczystości był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Wojskowego Zespołu Wokalnego „Wiarusy”. Na przybyłych na plac Zwycięstwa czekały też stoiska Pierwszego Pułku Strzelców z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Grzmot”. Można było również obejrzeć najnowocześniejszą broń strzelecką i wyposażenie 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego, wchodzącego w skład 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.