K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Arie na ulicach Słupska

0

W minioną sobotę i niedzielę, 7 i 8 maja, w czterech miejscach Słupska odbyły się koncerty plenerowe zatytułowane „Opera na wynos!”. W programie zalazły się najsłynniejsze pieśni neapolitańskie oraz najpiękniejsze arie i duety operowe.

W miniony weekend, 7 i 8 maja, bezpłatne koncerty plenerowe zatytułowane „Opera na wynos!”, zagościły w czterech miejscach Słupska. Pierwszy z nich odbył się w sobotę o godzinie 17 na ulicy Nowobramskiej, przed Nową Bramą. Licznie zgromadzonym słupszczanom zaprezentowali się śpiewacy operowi Stowarzyszenia Operetka Wrocławska – śpiewająca sopranem Liza Wesołowska oraz tenor Tomasz Maleszewski. W programie znalazły się najsłynniejsze pieśni neapolitańskie oraz najpiękniejsze arie i duety operowe. Publiczność mogła wysłuchać takich utworów jak „O sole mio”, „La spangola”, „Funiculi, funicula” czy „Libiamo” z opery „Traviata”. O operowych przebojach opowiadał publiczności konferansjer Maciej Michałkowski.

– Jest to już trzeci przyjazd do państwa miasta. Rozpoczęliśmy w 2020 roku od „Operetki na wynos”, w zeszłym roku była „Piosenka retro” polska, a teraz przyszła pora na królową sztuk muzycznych, na operę przez wielkie „O” – mówi dyrektor artystyczny Stowarzyszenia Operetka Wrocławska Maciej Michałkowski.

Verdi, Puccini i inni włoscy kompozytorzy, przede wszystkim włoscy, ale i francuscy – wymienia kompozytorów tenor Tomasz Maleszewski.
Jeśli chodzi o emocje, to są bardzo piękne. Wspaniałe przyjęcie, bardzo ciepłe, bardzo uroczyste. Było nam bardzo miło powrócić tutaj po raz drugi – mówi sopranistka Liza Wesołowska. Publiczność wspaniała.
Po zakończeniu tego występu artyści przenieśli się do parku im. Witkacego przy ulicy Frąckowskiego, gdzie o godzinie 19 odbył się drugi koncert. W niedzielę zaplanowane były kolejne dwa koncerty. Najpierw o godzinie 17 na bulwarach nad Słupią, a wieczorem na placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 5 na osiedlu Hubalczyków. Przeboje operowe na ulicach miasta cieszyły się dużym zainteresowaniem słupszczan, a każdy występ solistów nagradzany był gromkimi brawami.

Projekt koncertów w miejscach publicznych był odpowiedzią na zamknięcie oper i operetek, spowodowane pandemią koronawirusa. Po zakończeniu każdego z koncertów uczestnicy wydarzenia otrzymali bezpłatne pocztówki z ciekawostkami związanymi z pieśniami neapolitańskimi i sztuką operową, na których znalazły się także rebusy, kolorowanka i krzyżówka dla dzieci. Otwarte koncerty plenerowe w czterech miejscach Słupska zostały dofinansowane z budżetu miasta. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.