K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pokaz lakierniczy

0

Dzisiaj w siedzibie firmy Continental Słupsk odbyło się szkolenie wraz z pokazem lakierniczym uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. Uczniowie zapoznali się między innymi z nowymi technologiami w dziedzinie lakiernictwa.

Podczas dzisiejszego spotkania uczniowie szkoły branżowej słupskiego Mechanika zdobyć mogli wiedzę z zakresu lakiernictwa samochodowego. Kilkugodzinne szkolenie rozpoczęło się od części teoretycznej, w której uczniowie mogli dowiedzieć się między innymi, jak przygotować powierzchnię do lakierowania.

– Młodzież jest chłonna, chociaż dzisiaj mamy takie czasy, że poszła ona trochę w innym kierunku. Ale dla mnie optymistyczne i dobrze rokujące na przyszłość jest to, że młodzież wraca, że jest zainteresowanie chociażby tą dziedziną, lakiernictwem, dziedziną związaną z samochodami – mówi Bartłomiej Budda, szef techniczny Grupy CSV. – Takie szkolenia są potrzebne, dlatego że technologia naprawy powłoki lakierowej bardzo mocno się zmieniła i jeśli mielibyśmy ją porównać trzy lata temu i dzisiaj, to jest ona zupełnie inna. Tak jak już wspomniałem, to chociażby technologia UV, która zmienia cały ten proces. A czy młody narybek jest potrzebny? Oczywiście, że tak. Młodzież jest potrzebna. Mamy w historii taki odcinek czasu, kiedy ten zawód jako zawód nie był zbyt popularny. Ludzie woleli pójść do szkoły średniej i wybrać sobie inne kierunki. Ale jak powiedziałem, na szczęście trochę do tego już wracamy, a zapotrzebowanie jest nie tylko w regionie słupskim, ale tak naprawdę – z mojego doświadczenia – w całej Polsce. Ogólnie odpowiadam za całą Polskę, jeśli chodzi o techniczną obsługę, ale gdzie nie pojedziemy, czy to jest południe, czy zachód, wschód czy północ, to to zapotrzebowanie jest. Dzisiaj lakiernika każdy z chęcią przyjmie.

Po części teoretycznej uczniowie wzięli udział w pokazie lakiernictwa na specjalnie przygotowanych i uszkodzonych samochodach. Przyszli lakiernicy w kontrolowany sposób zapoznać się mogli z procesem eliminacji wgnieceń i rdzy w czterokołowcach. Po szpachlowaniu i wygładzeniu powierzchni szlifierkami uczniowie zabezpieczyli resztę pojazdu przed lakierem. O potrzebie organizacji takich szkoleń i samym zawodzie lakiernika opowiadali uczestniczący w warsztatach uczniowie Mechanika.

– Lakiernik – bardzo dobry zawód – mówi Hubert, uczeń klasy 3 – bardzo dobrze płatny. Trzeba mieć wiedzę, to na pewno, ale młodsze pokolenie na pewno będzie to ogarniać. Zachęcam serdecznie. Często są szkolenia, jest dobrze. Będą się uczyć na pewno.

– Jeśli będzie możliwość, to pójdę teraz do szkoły branżowej II stopnia – mówi trzecioklasista Kordian – a później zobaczymy. Jeśli będzie dobrze, to może zostanę w tym lakiernictwie, jeśli znajdę coś ciekawego, jakąś pracę. Czy zachęcałbym osoby młodsze, żeby poszły na lakiernika – oczywiście, w porządku jest.

Dzięki szkoleniu zorganizowanemu w siedzibie firmy Continental Słupsk młodzi lakiernicy doskonalili swoje umiejętności w tym szybko rozwijającym się zawodzie. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.