K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Senat RP wczoraj i dziś

0

W auli I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku odbyła się wystawa zatytułowana „W 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP”. Ekspozycja została zorganizowana przez senatora Kazimierza Kleinę oraz dyrekcję szkoły.

Wystawa w auli I Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Szarych Szeregów w Słupsku zatytułowana „W 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP”, została zorganizowana przez senatora Kazimierza Kleinę oraz dyrektor szkoły Barbarę Grędecką. Okazją był przypadający na 28 listopada tego roku jubileusz odrodzenia Senatu, który umożliwiła Konstytucja marcowa z 1921 roku. W wydarzeniu wzięli udział poseł na Sejm RP Zbigniew Konwiński, przewodnicząca Rady Miejskiej Beata Chrzanowska, wiceprezydent Słupska Marta Makuch i wicestarosta powiatu słupskiego Rafał Konon. Senator na początku opowiedział uczniom o historii polskiego Senatu od czasów I RP do jego odrodzenia w 1989 roku, a także o kolejnych latach funkcjonowania. Podkreślił także, że parlamentaryzm jest oznaką wolności, demokracji i normalnego funkcjonowania państwa.

Wiecie jak senat w Polsce w przeszłości był ważny? – pytał senator Kazimierz Kleina. – Szczególnie dlatego, że to była pierwsza izba polskiego parlamentu, była radą królewską składającą się z najważniejszych obywateli Rzeczypospolitej, którzy decydowali o najważniejszych sprawach w państwie. Na czele senatu stał król. Dzisiaj tę role pełni marszałek senatu wybierany przez senatorów, ale widać, jak to jest silna, mocna historia. Dopiero trochę później powstał sejm i w 1596 roku w sposób szczególny zostały podkreślone te dwie izby polskiego parlamentu. Sejm i senat do końca I Rzeczypospolitej były rzeczywiście przykładem tego, że parlamentarne działania stały się podstawą funkcjonowania państwa.

Zorganizowanie wystawy poszerzyło wiedzę zainteresowanych z zakresu historii polskiego parlamentaryzmu. Z 10 zaprezentowanych tablic młodzież mogła się także dowiedzieć m.in. o marszałkach Senatu II RP. Jedna, dodatkowa tablica, została przygotowana w języku ukraińskim dla uczniów z rodzin uchodźców z Ukrainy.

Senat odrodził się po I wojnie światowej – przypominał senator Kleina. – Najpierw był sejm, w którym była wielka debata w latach 1918 – 1920, czy senat powinien być. Ostatecznie uznano, że senat jest ważnym elementem systemu parlamentarnego w Polsce. Został on utworzony i w 1922 roku było pierwsze posiedzenie senatu. Senat został zlikwidowany w wyniku referendum w 1946 roku. Jak wiecie z lekcji historii, było to referendum sfałszowane, a najbardziej ta część dotycząca senatu. Ludzie w Polsce, jakoś intuicyjnie myśleli sobie, że senat będzie takim symbolem niezależności, będzie obroną Polski przed komunistyczną nawałą ze Wschodu. Ostatecznie senat został zlikwidowany.

Z wystawy i żywej lekcji historii licealiści mogli się również dowiedzieć o powrocie izby wyższej w wyniku porozumień Okrągłego Stołu oraz wolnych i demokratycznych wyborów z 4 czerwca 1989 r. Wybory czerwcowe okazały się sukcesem a 99 ze 100 wybranych senatorów należało do dawnej opozycji demokratycznej. Senator Kleina przypomniał też, że w pierwszej kadencji Senatu Słupsk miał dwoje przedstawicieli. Byli nimi Anna Bogucka-Skowrońska oraz Henryk Grządzielski. Zaznaczył jednocześnie, że wybory do Sejmu sprzed 33 lat nie były w pełni demokratyczne. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.