K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Summarium w Herbaciarni

0

W Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera można zwiedzać wystawę prac fotograficznych absolwentów klasy o profilu technik fotografii i multimediów Zespołu Szkół Technicznych „Drzewniak” w Słupsku. Ekspozycja zatytułowana „Summarium” dostępna jest do 26 czerwca.

Wystawa prac fotograficznych absolwentów kierunku fototechnik Zespołu Szkół Technicznych „Drzewniak” została oficjalnie otwarta w piątek, 29 kwietnia, w dniu zakończenia roku szkolnego maturzystów z klas czwartych. Ekspozycję zatytułowaną „Summarium” tworzy 20 prac, z których każda składa się z 4 wyselekcjonowanych zdjęć każdego z absolwentów szkoły. Łącznie jest ich 80. Na otwarcie wystawy przybyło wielu zaproszonych gości, którzy gratulowali wykonanych fotografii. Życzyli także nowych pomysłów twórczych oraz powodzenia na maturze. Podczas wernisażu dyrektor szkoły Grażyna Zienkiewicz podziękowała byłym już uczniom za ich naukę w latach 2018-2022, a ich nauczycielom za przygotowanie młodzieży.

Tytuł z łacińskiego oznacza podsumowanie i jest to takie podsumowanie naszych czterech lat pracy – mówi Klaudia Śpiewak uczennica klasy 4 TF. – Język łaciński wybraliśmy dlatego, że jest to język ogólny, naukowy, posługują się nim naukowcy. Przez to, że każda praca jest całkiem inna, powstawała przez te cztery lata w różnym czasie stwierdziliśmy, że chcemy postawić w tytule na coś uniwersalnego. Żeby to nie było ukierunkowanie na jeden temat, ale żeby każdy wykazał się swoim artyzmem w tych zdjęciach.

Ekspozycja łączy ze sobą kreatywne portrety, malownicze elementy natury oraz abstrakcje. Zdjęcia zostały wykonane różnymi technikami i w różnych przestrzeniach, a młodzi fotograficy musieli wykazać się kreatywnością i nieszablonowym podejściem do tematu. Znaleźć tu można m.in. czarno-białe zdjęcia w stylu jednego z najwybitniejszych francuskich fotoreporterów XX wieku – Henri’ego Cartier-Bresson’a. Uwieczniają one decydujący moment i chwilę, która już się nigdy się nie powtórzy. Krzysztof Tomasik przyznał, że z roku na rok prace uczniów są coraz lepsze. Życzył każdemu z maturzystów, by w przyszłości mieli w dorobku także wystawy indywidualne. Dumna ze swoich uczniów była również Lilianna Lipnicka, wychowawczyni klasy 4 TF. Uczniowie odwdzięczyli się swoim mistrzom dziękując i wręczając im pamiątkowe zdjęcie.

Prace nie mają jednego tematu. Każda praca to inny pogląd każdego z nas. Każdy widział swoje zdjęcie inaczej i każdy inaczej je odbiera – podkreśliła Rozalia Szapiel, uczennica klasy 4 TF i przeszła do podziękowań tym wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tej wystawy.

Wystawa prac fotograficznych absolwentów klasy o profilu technik fotografii i multimediów Zespołu Szkół Technicznych „Drzewniak” w Słupsku została zorganizowana wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego. Wystawę „Summarium” można zwiedzać do niedzieli, 26 czerwca, w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera na Rynku Rybackim. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.