K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Z rośliną i bez śmieci

0

Dziś, 11 maja, obchodzony jest „Dzień bez śmiecenia”. Z tej okazji słupski ratusz oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej już po raz jedenasty organizują akcję zbiórki wybranych odpadów selektywnych. Będzie można je wymienić na rośliny rabatowe i ogrodowe oraz zioła w sobotę, 14 maja, w PSZOK-u przy ul. Bałtyckiej w Słupsku.

Z okazji obchodzonego dziś (11 maja) „Dnia bez śmiecenia”, Urząd Miejski w Słupsku oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej już po raz jedenasty organizują akcję zbiórki wybranych odpadów selektywnych. Będzie można je wymienić na rośliny rabatowe i ogrodowe oraz zioła. Przynosić można zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, puszki aluminiowe oraz makulaturę. Celem zbiórki jest uświadomienie społeczeństwu, że wyrzucane do zwykłego kosza na odpady lub pozostawione na łonie natury „elektrośmieci”, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Ponadto zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera wiele szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które w momencie ich niewłaściwego zagospodarowania mogą także stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

– To, co czasami sprawia, że mam gorszy nastrój, gdy chodzę po Słupsku, to jest zaśmiecanie miasta – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. – Taki rodzaj bezmyślności, że tego papierka, który nie wazy dużo nie jestem w stanie utrzymać dłużej i w tej sekundzie wyrzucam go na ulicę. Proszę i nieustannie będę zabiegała o to. Żeby świat był czysty, wystarczy jedna czynność: nie śmiecić. Zachęcam. Wszyscy, którzy macie w domu niepotrzebny sprzęt elektryczny, elektroniczny i nie wiecie, co z nim zrobić, przywieźcie na ulicę Bałtycką do PSZOK-u. Wystarczy 20 puszek aluminiowych, sprzętu elektronicznego i makulatury przynajmniej 3 kilogramy, by otrzymać sadzonki roślin. Będą to kwiaty rabatowe, iglaki, krzewy, drzewka owocowe oraz zioła. Przypominam, że jest to przy okazji naturalny recykling, co oznacza, że tym wszystkim niepotrzebnym rzeczom damy drugie życie.

Celem akcji jest także promowanie selektywnej zbiórki odpadów, które na co dzień można wrzucać do specjalnych pojemników umieszczonych w punktach na terenie Słupska lub w zabudowie jednorodzinnej – do regularnie odbieranych worków. Zebrane surowce trafiają do recyklingu, dzięki czemu mogą zostać ponownie wykorzystane. Akcja odbędzie się w najbliższą sobotę 14 maja, od godziny 9 do 13 na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.