K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Obóz szkoleniowy mundurówki

0

Wczoraj w usteckim ośrodku szkoleniowo-rekreacyjnym słupskiej Szkoły Policji odbyły się zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Mundurowych w Słupsku. Zajęcia przeprowadzono w ramach trwającego obozu szkoleniowego z wykorzystaniem alkogogli, narkogogli i daktyloskopii.

Od poniedziałku w Ośrodku Szkoleniowo-Rekreacyjnym w Ustce Uroczysku należącym do słupskiej Szkoły Policji trwają zajęcia dla uczniów mieszczącego się przy ulicy Łukasiewicza w Słupsku Zespołu Szkół Mundurowych. W trakcie tygodniowego obozu młodzież z Wojskowego oraz Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego, a także Liceum Ogólnokształcącego Straży Granicznej i Straży Pożarnej uczestniczyła w wielu zajęciach mających na celu przygotowanie ich do pracy w służbach mundurowych. Wczoraj zajęcia z kadetami przeprowadzili wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku. Największe wrażenie wywarła na kadetach walka w uformowanej uprzednio tyralierze, do której musieli założyć pełne policyjne wyposażenie bojowe oraz stanąć za tarczami. Tworząc szyk bojowy uczniowie musieli wykazać się odpornością fizyczną i psychiczną.

Klasom mundurowym chcemy pokazać przynajmniej namiastkę tej policyjnej służby i tego, czego na co dzień doświadczają i co wykonuja policjanci – informuje Piotr Kozłowski, rzecznik prasowy Szkoły Policji w Słupsku. Są to między innymi działania w pododdziałach zwartych, które bardzo podobały się uczniom między innymi dlatego, że to uczniowie mogli stanąć za tarczami, założyć pełne policyjne wyposażenie i doświadczyć tego stresu, kiedy inne osoby z agresywnego tłumu atakuja kordon policyjny. Mogli tego doświadczyć na wlasnej skórze i, jak sami mowią, wrażenia są takie, których nie da się opisać. To trzeba poczuć.

Licealiści dowiedzieli się również jak działają alkogogle i narkogogle, które symulują stan po alkoholu i narkotykach, w tym obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji oraz niemożność określenia kierunków. Słuchacze dowiedzieli się o metodach kontroli trzeźwości uczestników ruchu drogowego Wykładowcy omówili także zagadnienia związane z kryminalistyką. Zajęcia dotyczyły pobierania odcisków palców oraz zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia. Odbyła się prelekcja na temat etyki zawodowej policjanta oraz jego ochrony prawnej, również w odniesieniu do wszystkich służb mundurowych. Ale to nie wszystko.

Mieliśmy tutaj również krótki wykład na temat praw człowieka, bo ważne w tej policyjnej służbie jest również to, że najpierw mamy chronić obywateli, a dopiero w drugiej kolejności egzekwować prawo – podkreśla Piotr Kozłowski. O tym wszystkim rozmawialiśmy i to jest jeden taki dzień, który wykładowcy Szkoły Policji poświęcili na to, żeby przybliżyć klasom i wojskowym, i straży graniczne, i strażackim, i policyjnym działalność samej policji. Mamy nadzieję, że tego rodzaju zajęcia pokażą młodym obywatelom, że maja nie tylko obowiązki wobec państwa, ale też i swoje prawa; że można zwrócić się do policji o pomoc, ale wtedy, kiedy łamiemy prawo musimy wiedzieć, że poniesiemy konsekwencje. Tak więc obowiązki i prawa oraz w jaki sposób funkcjonować w społeczeństwie, a przy okazji namiastkę policyjnej służby także im tutaj pokazaliśmy.

Obóz szkoleniowy miał dostarczyć uczniom ciekawych doświadczeń oraz podnieść poziom ich wiedzy teoretycznej. Licealiści wykorzystali spotkanie z policjantami także na zadawanie licznych pytań dotyczących służby w policji. Zajęcia bardzo im się podobały.

Najciekawsze dla mnie były alkogogle – mówi Daniel Filocha, uczeń klasy III D. Nauczyłem się, że można jeździć mając 0,09 promila i to w sumie mi się przyda.

Mnie się najbardziej podobało przebieranie w zbroje policyjne i walka, można powiedzieć, z napierającymi na nas przestępcami, chociaż akurat tutaj to koledzy na nas napierali – zaznacza Michał Ampulski, uczeń klasy III D.

Podobało mi się to, co było z prewencji z kibolami, można powiedzieć – dodaje Hubert Lawrynowicz, uczeń klasy III D. Nauczyłem się, ze można takich delikwentów złapać i można ich uszkodzić, ładnie mówiąc. Podobały mi się jeszcze właśnie alkogogle, bo też można było dużo się nauczyć.

Podczas tygodniowych zajęć młodzież odbyła także praktyczne przeszkolenie z innych dziedzin odpowiednich dla profilu szkoły mundurowej, w której się uczą, czyli wojska, straży pożarnej i straży granicznej. Obóz zakończy się w piątek 13 maja. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.