K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dzień Europy

0

W miniony poniedziałek, 9 maja, w państwach Unii Europejskiej obchodzono oficjalnie Dzień Europy. Aby uczcić to święto przedstawiciele Europe Direct Słupsk rozdawali słupszczanom symboliczne żółte tulipany. Tego dnia zachęcano także do wzięcia udziału w warsztatach pisania projektów do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2023.

W poniedziałek, 9 maja, w państwach Unii Europejskiej obchodzono oficjalnie Dzień Europy. Został on ustanowiony w rocznicę przedstawienia Planu Schumana, 9 maja 1950 roku, który położył podwaliny pod budowę dzisiejszej Unii Europejskiej. W ramach obchodów przedstawiciele działającego przy Centrum Inicjatyw Obywatelskich Punktu Informacji Europe Direct spotkali się z dziennikarzami. Podczas spotkania podkreślono znaczenia Unii Europejskiej szczególnie w obecnych, niespokojnych czasach. Przypomniano o wielomilionowych dotacjach, które przez minione 18 lat otrzymała Polska, a które nie ominęły również Słupska. Tego dnia rozdawano słupszczanom symboliczne żółte tulipany oraz przypinki z napisem „I love Europe”.

My około trzydziestu lat temu, od podpisania umowy z krajami Unii Europejskiej zaczęliśmy intensywniej się jednoczyć – mówi Inga Kawałek z Punktu Europe Direct. – Wystarczy rozejrzeć się dookoła, a jesteśmy w takim miejscu, które z tych funduszy korzystało. Mamy przepiękne bulwary, mamy Biały Spichlerz. Unia Europejska to przepotężny skok cywilizacyjny, to mnóstwo funduszy, z których możemy korzystać na edukację, na ochronę zdrowia, na inwestycje, ale Unia Europejska to nie tylko materialne efekty. To przede wszystkim wspólnota pewnych wartości. Dzisiaj szczególnie ważna, bo każdy kraj przystępujący do Unii Europejskiej deklaruje pokój, solidarność, a dzisiaj te słowa mają zupełnie inne znaczenie.

Wspólne świętowanie przynależności Polski do Unii Europejskiej było dobrą okazją do przypomnienia słupszczanom o zbliżającym się Słupskim Budżecie Obywatelskim 2023. Zainteresowani mieszkańcy mogą wziąć udziału w bezpłatnych warsztatach wspierających w zakresie pisania projektów zgłaszanych do budżetu. Zajęcia zostaną zorganizowane przez CIO oraz Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Międzypokoleniowej „Powidoki”.

Spotkania te odbędą się w dwie soboty, 14 i 21 maja – zapowiada Anna Tates z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. – Pierwsza sobota to spotkanie w godzinach 13 – 17 w Parku Kultury i Wypoczynku, a po nim spotkanie od godziny 18 przy Białym Spichlerzu. Natomiast 21 maja będziemy przy słupskim ratuszu oraz w części Parku Zachodniego. W ramach tego zadania odbędą się porady, konsultacje, jak również animacje dla dzieci i dorosłych. Będziemy doradzać, w jaki sposób pisać wnioski, uzasadniać projekty. Będziemy wspierać mieszkańców także w przygotowaniu kosztorysów tych zadań.

To nie wszystkie działania jakie w najbliższym czasie podejmie Centrum Inicjatyw Obywatelskich na rzecz promowana Słupskiego Budżetu Obywatelskiego. Wiele z nich zostanie skierowanych do młodzieży ze słupskich szkół średnich, podczas których nauczą się oni poprawnego przygotowywania projektu, w tym także opisów projektu i wypełniania wniosku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.