K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Opaski teleopieki

0

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie dostał kolejne dofinansowania na zadania socjalne i pomoc osobom w podeszłym wieku. Dzięki temu więcej osób niesamodzielnych w wieku 65+ otrzyma między innymi opaski teleopieki.

Grupa wolontariuszy słupskiego MOPR-u będzie świadczyć usługi pomocy dla osób starszych. Program „Korpus wsparcia seniorów” realizowany jest w ramach rządowego funduszu. Na zadania socjalne Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie otrzymał 225 tysięcy złotych. Jednym z modułów tego programu jest opaska teleopieki.

– Opaska bezpieczeństwa zaopatrzona jest w trzy przyciski. Główny, najważniejszy z nich to przycisk SOS, opatrzony również językiem Braille’a. Służy on do komunikowania się z ratownikiem pracującym w całodobowym centrum zdalnej opieki medycznej. Ratownik odbiera połączenie, wspiera seniora i podejmuje konkretne kroki – mówi Kamila Osińska-Zernek, pracownik socjalny MOPR w Słupsku. – Drugi przycisk to przycisk opatrzony kółeczkiem. Służy on do sprawdzenia godziny, liczby przebytych kroków i przede wszystkim tego, czy opaska bezpieczeństwa ma wysoki czy niski poziom baterii. Trzeci, ostatni przycisk jest ze słuchawką i służy jedynie do odebrania połączenia od pracownika pracującego w centrum. Ponadto opaska wyposażona jest w lokalizator GPS, w detektor upadku i w monitoring pulsu. Opaska noszona jest jako zegarek, ma silikonowe, bardzo wygodne zapięcie, nie uczula, nie wywołuje reakcji alergicznych. Osoby, które chciałyby taką opaskę otrzymać, to są osoby, które mają 65 lat lub więcej, mieszkające samotnie lub z rodziną, która nie jest w stanie zabezpieczyć ich w pełni. Osoby, które chciałyby zgłosić się do programu, zachęcamy do kontaktu albo telefonicznego, albo do kontaktu osobistego z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Słupsku.

MOPR zakupił ponad sto sztuk opasek teleopieki. Przypomnijmy, że część seniorów posiada już takie opaski. Jak je obsługiwać, demonstrował dyrektor ośrodka Marcin Treder.

Opaska działa niezależnie od telefonu i wyposażona jest w kartę SIM. Rządowe finansowanie bezpłatnych opasek dla seniorów zadeklarowane jest w tej chwili do końca bieżącego roku. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.