K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pod włoskim niebem

0

W piątek, 13 maja, w filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku odbył się koncert „Pod włoskim niebem”. Orkiestra pod batutą Massimiliano Caldiego zagrała utwory najwybitniejszych włoskich kompozytorów. Solistka Natalia Zaleska wykonała Koncert fortepianowy d-moll Johanna Sebastiana Bacha.

Piątkowy koncert zatytułowany „Pod włoskim niebem” przeprowadził słupskich melomanów przez piękny włoski krajobraz muzyczny z wielkimi dziełami operowymi. W programie znalazły się fragmenty takich oper, jak „La Traviata”, „Rycerskość wieśniacza” czy „Kopciuszek”. Orkiestrę Sinfonia Baltica tym razem poprowadził Massimiliano Caldi, urodzony w Mediolanie, a wykształcony nie tylko jako dyrygent, ale również pianista i kompozytor. Laureat pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga z 1999 roku, który od tego czasu dzieli swoje życie zawodowe pomiędzy Włochy i Polskę.

– Czterej kompozytorzy i cztery opery – zapowiada Massimiliano Caldi. – Zaczynamy od Traviaty Verdiego i preludium z III aktu, potem uwertura z Kopciuszka Rossiniego, intermezzo Mascagniego z opery Cavalleria rusticana (Rycerskość wieśniacza), a pierwsza część koncertu skończymy uwerturą z opery Don Pasquale Donizettiego. To cztery rożne atmosfery, czterej kompozytorzy totalnie kontrastujący i dlatego mam nadzieję, że publiczności będzie się podobało. Orkiestra spodobała mi się bardzo, a ja jej chyba też.

W drugiej części koncertu na scenie pojawił się fortepian, przy który usiadła utalentowana pianistka młodego pokolenia Natalia Zaleska. Z wyróżnieniem ukończyła ona Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu obecnego dyrektora filharmonii prof. Bogdana Kułakowskiego. Pianistka jest laureatką szeregu nagród, zdobytych podczas międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów i festiwali muzycznych. Wyjątkowym zainteresowaniem darzy muzykę baroku, dlatego przed słupską publicznością wykonała Koncert fortepianowy d-moll Johanna Sebastiana Bacha.

– Jest to utwór pierwotnie napisany na klawesyn, bo jak wiadomo w czasach Bacha fortepianu nie było – mówi Natalia Zaleska. – Później stał się popularny wśród pianistów, jak wiele innych koncertów Bacha. Zdecydowałam, że jest to dzieło bliskie mojej estetyce i mam nadzieję, że spodoba się również publiczności.

Najbliższy koncert z udziałem muzyków słupskiej orkiestry odbędzie się w czwartek, 19 maja, o godzinie 17 w Białym Spichlerzu. Będzie to koncert zatytułowany „Słupscy filharmonicy swojemu miastu”. Orkiestra do sali słupskiej filharmonii powróci 27 maja o godzinie 19, by zagrać koncert „Vivaldi inaczej”. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie internetowej filharmonii (www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl/). (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.