K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sprzeciw i petycja

0

Mieszkańcy gminy Słupsk demonstrowali przed Urzędem Rady Ministrów w Warszawie sprzeciw wobec powiększania miasta Słupsk kosztem gminnych sołectw. Przedstawiciele uczestników manifestacji złożyli petycję w Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Mieszkańcy i przedstawiciele gminy Słupsk protestowali dzisiaj przed Urzędem Rady Ministrów w Warszawie. Powodem pikiety jest procedowana już inicjatywa powiększenia miasta o 7 gminnych sołectw. Po zmianie administracyjnej granic miasta – według propozycji władz Słupska – zniknęłyby miejscowości Bierkowo, Krępa Słupska, Płaszewko, Strzelino, Włynkówko, Siemianice oraz część Swochowa i Niewierowa. Mieszkańcy zagrożonych sołectw od końca ubiegłego roku protestują przeciwko temu regionalnie, a teraz protest z ulic Słupska przeniósł się do Warszawy.

– Przyjechaliśmy z prośbą o odrzucenie wniosku miasta, przyjechaliśmy z nadzieją i wiarą, że nasz głos zostanie wysłuchany, głos ponad 17 tysięcy mieszkańców – mówił jeden z demonstrujących przed gmachem urzędu mieszkaniec gminy Słupsk. – My jesteśmy tutaj tylko przedstawicielami. To głos wszystkich instytucji, organizacji społecznych gminy Słupsk, szkół, koła gospodyń wiejskich, rady seniorów, klubów sportowych, jednostek ochotniczych straży pożarnych, gminnego uniwersytetu trzeciego wieku oraz wszelakich stowarzyszeń, wszystkich gminnych zespołów ludowych, proboszczów naszych parafii. Swój sprzeciw jednogłośnie wyrazili wszyscy włodarze gmin powiatu słupskiego z panem starostą powiatu słupskiego na czele.

– Gmina Słupsk to dla nas wyjątkowe miejsce i wyjątkowi ludzie i nadal chcemy być częścią tej samorządowej społeczności. Należy pamiętać, że decydując o granicach, decydujemy o ludziach. Są wartości niezmienne takie jak tożsamość, tradycje, obyczaje, a nade wszystko duma i zaszczyt, że jest się w tej, a nie innej społeczności. A my jesteśmy dumni, że mieszkamy w gminie wiejskiej, w gminie, w której tworzymy zintegrowaną, twórczą i pracowitą wspólnotę – mówiła mieszkanka gminy Słupsk.

Po manifestacji uczestnicy protestu złożyli petycję w Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Celem petycji jest pokazanie solidarności i głosu sprzeciwu mieszkańców gminy. W przemarszu Alejami Ujazdowskimi wzięło udział około 300 osób. Decyzję w sprawie powiększenia obszaru miasta Rada Ministrów ma ogłosić w lipcu bieżącego roku. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.