K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Uwaga na SMS-y

0

Oszuści coraz częściej podszywają się pod firmy kurierskie czy dostawców energii i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności opłaty zaległych rachunków. Słupska policja apeluje o czujność i dokładną weryfikacje przychodzących wiadomości. Jednocześnie informuje o możliwości zgłaszania podejrzanych numerów w systemie CERT.

Słupska policja przestrzega przed reagowaniem na SMS-y oszustów. Przestępcy wciąż wykorzystują nowe sposoby w celu wyłudzenia pieniędzy, a w ostatnim czasie coraz częściej podszywają się pod firmy kurierskie czy dostawców energii i wysyłają wiadomości z informacją o konieczności opłaty zaległych rachunków.

– Zazwyczaj kwoty, które określane są w tych wiadomościach, są niskie, tak aby nie zwróciły one podejrzeń osób, które wiadomości odczytają. W wiadomości znajduje się również link. Po wejściu ten link bardzo często jesteśmy przekierowywani na konkretną stronę banku, która łudząco przypomina stronę banku albo jakiegoś operatora płatności. Po wejściu na tę stronę wymagane jest wpisanie loginu albo hasła do aplikacji bankowej, do bankowości internetowej – informuje sierż. szt. Jakub Bagiński, oficer prasowy KMP w Słupsku. – Po wpisaniu loginu i hasła informacja wysyłana jest do oszusta, który będzie miał potem dostęp do naszego konta, z którego może wypłacić pieniądze. Druga metoda tego oszustwa polega na tym, że w wiadomości znajduje się link i po wejściu w ten link na naszym telefonie instalowana jest aplikacja, za pomocą której przestępca może sterować naszym telefonem, a także może pobierać z tego telefonu różne dane wrażliwe, między innymi dane do logowania na nasze konto bankowe. Dlatego ważne jest, aby nie wchodzić w takie wiadomości, aby nie wchodzić w linki, które się w nich znajdują i poświęcić kilka, kilkanaście sekund, żeby rzeczywiście zweryfikować, czy rzeczywiście oczekujemy na jakąś paczkę, czy rzeczywiście możemy mieć jakąś zaległość związaną z nieopłaconym rachunkiem za energię elektryczną cz gaz. Aby nie zdarzyło się, że wejdziemy w ten link, dokonamy płatności, a w końcowym rozrachunku my takiej zaległości wcale nie mieliśmy.

Policja apeluje również by podejrzane numery, z których przychodzą SMS-y o płatnościach zgłaszać do analityków systemu CERT. Zgłoszeń można dokonać internetowo na stronie cert.pl lub SMS-em pod numerem telefonu 799 448 084. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.