K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Lekcja obywatelska

0

W V Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Deotymy odbyła się lekcja obywatelska przeprowadzona przez pracowników Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. Zajęcia z młodzieżą dotyczyły m.in. pisania wniosków do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego.

Lekcja obywatelska przeprowadzona w V Liceum Ogólnokształcącym przez pracowników Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku odbyła się w ramach promocji Słupskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2023. Miała ona za zadanie pomóc słupskiej młodzieży w nauce poprawnego przygotowywania projektu, w tym redagowania opisów i wypełniania wniosków. W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy I C i II C o profilu europejskim. Zajęcia składały się z dwóch części. W pierwszej licealiści podzieleni na kilka grup grali w grę planszową „Impuls”, polegającą m.in. na poprawnym odpowiadaniu na pytania umieszczone na kartach do gry. Prawidłowa odpowiedź pozwala przesuwać się pionkiem przez kolejne pola na planszy. Gra miała dostarczyć uczniom m.in. wiedzy na temat narzędzi partycypacyjnych i sposobów zgłaszania zadań do budżetu obywatelskiego.

Młodzież na tych zajęciach poznaje takie pojęcia jak grant, inicjatywa, budżet obywatelski – tłumaczy Anna Tates z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. – Poznaje też mechanizmy prowadzenia organizacji pozarządowych, zapoznaje się z działalnością trzeciego sektora. Lekcja obywatelska trwa dwie jednostki lekcyjne. Podczas lekcji przeprowadzamy grę. Młodzież musi wspólnie dążyć do osiągnięcia celu. Dostarczamy też młodzieży wiedzy na temat zasobów, których potrzebują, żeby zrealizować konkretne działanie, czy to inicjatywę czy zrealizowanie grantu.

W drugiej części zajęć uczniowie musieli przedstawić własne projekty do budżetu partycypacyjnego. Praca w grupach inicjatywnych uczyła młodzież współpracy na rzecz wspólnego celu. Wymagało to skupienia, kreatywności i przedstawiania ciekawych pomysłów. Projekty opracowywano w trzech częściach: zasobów, potrzeb i działania.

– Następną częścią tej lekcji jest część praktyczna, podczas której młodzież musi wymyślić działanie, które chciałaby zrealizować w mieście – mówi Anna Tates. – Może to dotyczyć strefy rekreacyjnej, organizacji koncertu, bądź też budowy boiska, budowy skateparku. Naszym wspólnym celem jest określenie zasobów, których potrzebujemy do zrealizowania naszego wspólnego celu. Dostarczamy też młodzieży wiedzy na temat, gdzie możemy się udać, do kogo pójść, by uzyskać pozwolenie na budowę, dowiedzieć się czy ta działka jest działką miejską i czy możemy tam realizować tę inicjatywę.

Młodzież chętnie uczestniczyła w lekcji obywatelskiej. Uczniowie przyznali, że zajęcia były ciekawe i wiele ich nauczyły. Najbardziej przypadła im do gustu gra planszowa.

– Gra polegała na tym, żeby wziąć swojego pionka i razem z sześcioosobową grupą zrealizować projekty, które były wytypowane dla każdej osoby – opowiada Kacper Smotrycki, uczeń klasy II c w V LO w Słupsku. – Do zrealizowania projektu trzeba mieć pewien zasób, pomysł, poparcie innych wolontariuszy. Właściwie chodziło głównie o to, żeby pracować nad współpracą pomiędzy nami i uświadomić nam na przykład jakie organizacje funkcjonują w Słupsku, na jakich zasadach i jakie zadania realizują.

– Mieliśmy porozstawiane pionki, były rożne karty z jakimiś negatywnymi punktami, niektórymi dodatkowymi, a niektóre były z pytaniami o jakieś organizacje w Słupsku – mówi Maria Purzycka, uczennica klasy II c w V LO w Słupsku. – Poruszając się pionkami trzeba było uzupełnić całe zadanie, które było na karcie. Trzeba było zebrać dane karty i takim sposobem dojść do miejsca celowego. Myślę, że to jest dobry pomysł, bo dowiedziałam się trochę o organizacjach, które działają w Słupsku. Było bardzo przyjemnie.

Tymczasem już w najbliższą sobotę, 21 maja, od godziny 10 przy Zespole Szkół Sportowych przy ul. Zaborowskiej 2, a następnie od godziny 16 na placu Zwycięstwa odbędą się bezpłatne konsultacje dotyczące pisania wniosków do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego. Dodatkowe warsztaty planowane są również w najbliższy poniedziałek, 23 maja, w siedzibie Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. W celu zapisania się na zajęcia należy zadzwonić pod numer telefonu 59 840 29 20 lub wysłać zgłoszenie na adres [email protected]. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej CIO. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.