K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dzień otwarty w Redzikowie

0

Wczoraj, 19 maja, w Liceum Ogólnokształcącym w Redzikowie odbył się dzień otwarty. Zaproszeni uczniowie klas ósmych mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2022/2023. W programie wydarzenia znalazły się także prezentacja sprzętu wojskowego i pokaz wyszkolenia kadetów. Nie zabrakło tradycyjnej wojskowej grochówki.

Wczorajszy dzień otwarty w Liceum Ogólnokształcącym w Redzikowie przyciągnął wielu ósmoklasistów zaciekawionych ofertą edukacyjną szkoły. W organizacji wydarzenia pomogły zaprzyjaźnione jednostki wojskowe. Uczniowie mogli m.in. zwiedzić budynek, otrzymać ulotki przy stoisku promocyjnym oraz zasięgnąć informacji od obecnych licealistów o tym, jak wygląda nauka. W ofercie edukacyjnej klas o profilu wojskowym znajdują się m.in. blok zajęć wojskowych, który uwzględnia szkolenie samoobrony, kurs i pierwszą pomoc przedmedyczną, ratownictwo wojskowe, szkolenie logistyczne i strzeleckie, zarządzanie kryzysowe oraz specjalistyczne szkolenie z zakresu technik survivalu wojskowego. Już od pierwszej klasy na kadetów czekają zajęcia praktyczne na terenie partnerskich jednostek wojskowych. Ponadto uczniowie mają zagwarantowane darmowe umundurowanie i zajęcia na lodowisku i basenie. W roku szkolnym 2022/2023 oprócz klasy o profilu wojskowym placówka oferuje także nowy kierunek – klasę kreowania wizerunku, w której uczniowie będą uczyć się m.in. wizażu, stylizacji, autoprezentacji i fotografii.

Gościliśmy na naszym terenie uczniów ze Słupska i okolic, a także naszych partnerów z jednostek wojskowych, którzy wspierają nas w realizowaniu programu liceum wojskowego – informuje Sylwia Sexton, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Redzikowie. – W przyszłym roku planujemy nabór do klasy wojskowej i klasy wizerunkowej. W obu klasach planujemy dofinansowanie do obiadów, które w naszej szkole kosztują złotówkę za obiad, czyli 20 złotych miesięcznie. W klasie wojskowej realizujemy program MON-owski, natomiast dla klasy wizerunkowej mamy stworzony własny program, w którym zawarte są zagadnienia z psychologii, radzenia sobie ze stresem, prezentacji własnej osoby.

Podczas dnia otwartego najwięcej atrakcji dostarczyły stoiska wojskowe rozlokowane przed szkołą. Ósmoklasiści mogli zajrzeć do wnętrza terenowego hummera i zasiąść za sterami wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych na obrotnicy w dachu nadwozia. Mogli też usiąść za kierownicą quada Polaris Sportsman i wsiąść do pojazdu wojskowej straży pożarnej. Zainteresowani dowiedzieli się także, w jaki sposób transportowane są niewypały na poligon. Zapoznawali się również z wyposażeniem patrolu saperskiego, w tym ze specjalnym kombinezonem oraz wykrywaczem metali. Odbyły się też widowiskowe pokazy sprawności grupy specjalnej złożonej z kadetów liceum. Jednym z zadań było tworzenie szyku bojowego, zajęcie schodów oraz szybkie przedostanie się do budynku.

– Pod opieką majora Delmera każda z klas przygotowała krótki pokaz – opowiada kad. Julia Selonke, uczennica klasy II a Liceum Ogólnokształcącego w Redzikowie. Pierwsza klasa zajęła się pokazem broni i postaw strzeleckich. Druga klas przedstawiała atak terrorystyczny na szkołę, a trzecia klasa pokazywała sztuki walki i czarną taktykę.
Wcześniej odbyła się mała uroczystość, podczas której wyróżniono zasłużonych uczniów plakietką „wzorowy kadet”.

Na początku odbyło się pasowanie dwóch kadetów, którzy dołączyli po feriach – mówi mł. kad. Martyna Czapla, uczennica klasy I a Liceum Ogólnokształcącego w Redzikowie. – Później otrzymaliśmy nagrody za naszą postawę i certyfikaty z obozu szkoleniowego, na którym byliśmy w Niedzicy.

– Żeby uzyskać odznakę wzorowego kadeta należy mieć dobre stopnie i zachowanie – tłumaczy kad. Julia Selonke. – Najlepiej wzorowe. Trzeba być dobrym człowiekiem nie tylko w szkole, bo bardzo się na to patrzy. No i wysoka średnia też się liczy.

Dużym zainteresowaniem cieszył się punkt daktyloskopii Żandarmerii Wojskowej, gdzie dzieci mogły złożyć odciski palców oraz całej dłoni. W namiocie 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego można było także popatrzeć przez wojskową lornetkę i nauczyć się przeładowywania broni będącej w wyposażeniu jednostki. Największe emocje sprawił przejazd quadem po szkolnym miasteczku ruchu drogowego. Licznie przybyli ósmoklasiści mogli także spotkać się z żołnierzami amerykańskimi i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Podczas wydarzenia nie zabrakło też tradycyjnej wojskowej grochówki.

– Myślę, że zakończyło się sukcesem – mówi mł. kad. Martyna Czapla. – Na początku wszyscy prezentowaliśmy swoje umiejętności. Nasza klasa prezentowala broń.

– Wszystko przebiegło zgodnie z planem i daliśmy radę – podsumowała dzień kad. Julia Selonke.

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji do Liceum Ogólnokształcącego w Redzikowie można znaleźć na facebookowym profilu szkoły, pod numerem telefonu 59 811 82 57 oraz na stronie internetowej. (szkola-redzikowo.edupage.org). (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.