K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Seniorzy na stadionie

0

Dziś, 20 maja, na stadionie 650-lecia przy ulicy Madalińskiego w Słupsku odbyła się VI Spartakiada Senioralna Uniwersytetów Trzeciego Wieku o Puchar Dwumiasta Słupsk – Ustka. Celem zawodów było zachęcenie pokolenia 60+ do dbania o własne zdrowie oraz dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.

Już po raz szósty odbyła się Spartakiada Senioralna Uniwersytetów Trzeciego Wieku o Puchar Dwumiasta Słupsk – Ustka. W drużynowych zawodach na stadionie 650-lecia przy ulicy Madalińskiego w Słupsku wzięło udział ponad 70 emerytów z dwóch Uniwersytetów Trzeciego Wieku – słupskiego i usteckiego. Sportowcy seniorzy rywalizowali w 10 konkurencjach, a wiele z nich wymagało dużej koncentracji oraz sprawności fizycznej. Jednak energicznym seniorom nie można było odmówić zaangażowania i serca do walki. Za wygraną konkurencję przyznawano trzy punkty. Drugie i trzecie miejsce to kolejno dwa i jeden punkt. Punkty zebrane indywidualnie zasilały konto danej drużyny. Poszczególne dyscypliny były rozgrywane w różnym czasie, co wielu chętnym pozwoliło wziąć w nich udział. Celem spartakiady było wykształcenie w pokoleniu 60+ potrzeby dbania o własne zdrowie, dobrą kondycje fizyczną i psychiczną, a także zrozumienie znaczenia ruchu oraz aktywnego stylu życia.

Już został rozegrany marsz nordic walking, rozegrano już dart i pchnięcie kulą – informuje Ziemowit Szafran, sekretarz Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – W toku są bule, przenoszenie piłki na ramieniu. Rozegrana jeszcze będzie konkurencja przenoszenia piłeczki pingpongowej na paletce. Będzie też przeciąganie liny jako konkurencja koronna. Po tym wszystkim zamkniemy nasze zawody, podsumujemy punktację. Drużyna, która zdobędzie największą liczbę punktów zdobędzie puchar prezydenta miasta Słupska.

Rozegrano także takie konkurencje, jak strzał na bramkę, hula hoop oraz ringo, czyli rzuty do celu.
Przyjacielska rywalizacja była bardzo zacięta i toczyła się punkt za punkt. O zwycięstwach w poszczególnych konkurencjach nierzadko decydowały detale. Aby wyłonić zwycięzcę w kilku konkurencjach, potrzebna była dogrywka. Organizatorzy podkreślają jednak, że przede wszystkim liczyła się dobra zabawa i dalsza integracja środowiska seniorów.

Rywalizacja jest zacięta i emocje się udzielają – mówi Ziemowit Szafran. – Ale jest to pyszna zabawa, więc dążymy raczej do festynu sportowego, a nie do takiej zaciętej rywalizacji. Wszyscy doskonale bawimy się wspólnie i myślę, że o to właśnie chodzi na uniwersytetach trzeciego wieku. Jest to już nasza szósta spartakiada. Z przerwą spowodowaną pandemią. Z inicjatywą ich organizowania wyszedł ustecki uniwersytet i są one organizowane naprzemiennie. W tym rku jest Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku, a w przyszłym organizatorem będzie Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Ostatecznie po zaciętej rywalizacji zwyciężył Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który zgromadził łącznie 46,5 punktu i zdobył Puchar Dwumiasta. Usteccy seniorzy zajęli drugie miejsce z wynikiem 38,5 punktu. Oprócz konkurencji sportowych wydarzeniu towarzyszyła także część artystyczna. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.