K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Świat bursztynu

0

Od niedzieli, 15 maja, w sali wystaw czasowych Muzeum Pomorza Środkowego w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku można oglądać wystawę zatytułowaną „Świat bursztynu”. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 18 września.

Wystawa „Świat bursztynu” dostępna jest dla zwiedzających od 6 maja w sali wystaw czasowych słupskiego muzeum. Na ekspozycję składają się cztery główne tematy: bursztyn bałtycki – jego geneza, występowanie i wykorzystanie, żywice świata, bursztyn w medycynie oraz imitacje bursztynu. Całość ukazuje rolę, jaką bursztyn, czyli żywica kopalna pochodząca z drzew iglastych,

pełnił w życiu człowieka na przestrzeni dziejów. Na wystawie obejrzeć można kilkadziesiąt odmian bursztynu, wśród których każdy uchodzić za unikatowy. Zwiedzający mogą się przekonać, dlaczego od tysięcy lat fascynował człowieka i stanowił symbol prestiżu. W części edukacyjnej wystawy najmłodsi będą mogli wcielić się w rolę poszukiwaczy „złota Bałtyku” w piasku, a następnie sprawdzić, czy bursztyn wypłynie na powierzchnię słonej wody. Natomiast pod mikroskopem obejrzeć można okazy na wieki zatopione w bursztynie.

Bursztyn nam wszystkim kojarzy się z Pomorzem – mówi Malwina Świtaj z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Mieszkamy blisko morza, mamy przepiękne plaże i bursztyn nieodłączny jest od naszego regionu. Nie tylko nam, ale i turysto bursztyn kojarzy się z naszym regionem, dla tego taka wystawę zaplanowaliśmy właśnie na sezon. Zobaczymy genezę bursztynu. Gdzie go można znaleźć w tych naturalnych formach. Zobaczymy, co możemy w nim znaleźć, czyli co bursztyn może nam przekazać i kto się w nim na wieki zatopił. Zobaczymy również wykopaliska archeologiczne, czyli jak bursztyn był wykorzystywany w dawniejszych czasach. Przejdziemy również do wykorzystania bursztynu w naszym codziennym życiu, czyli do bursztynnictwa, wykorzystania w jubilerce czy przedmiotach użytku codziennego, co w pewnych czasach było świadectwem pewnego prestiżu.
Wśród setek bursztynowych eksponatów największą uwagę zwiedzających z pewnością zwróci znany wszystkim słupszczanom Bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia. Figurka została znaleziona przypadkowo w 1887 roku podczas wydobywania torfu w bliżej nieokreślonym miejscu w okolicach Słupska. Jest to unikatowy przykład sztuki mobilnej społeczności łowieckich epoki kamienia. Eksponat został wypożyczony dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wystawę urozmaica również zbiór poświęcony słupskiemu bursztynnictwu, który do muzeum czasowo ze swojej pracowni udostępnił słupski bursztynnik Narcyz Kalski. Znajdziemy tam rodzinne pamiątki i dzieła bursztynowe zarówno jego, jak i jego ojca Henryka Kalskiego. Zobaczyć można również eksponaty wypożyczone z Muzeum Bursztynu w Ustce. To jednak nie wszystko.

No i oczywiście bursztyn w medycynie – dodaje Malwina Świtaj. – Myślę, że każdy z nas kojarzy nalewki bursztynowe, którymi można się nacierać lub leczyć w inny sposób, ale oprócz tego tworzono gryzaki dla dzieci, noszono naszyjniki z bursztynu. Bursztyn miał wiele możliwości wykorzystania, przede wszystkim ze względu na swoje właściwości kwasu bursztynowego. Zapewniam, że bursztyn zainteresuje nawet tych, których do tej pory nie interesował, ponieważ ta wystawa ukazuje nam bursztyn w taki sposób, w jaki wiele osób go nie znało i jak sobie go nie wyobrażało.
Duża część eksponatów została wypożyczona z Działu Bursztynu Państwowej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie. Wystawę „Świat bursztynu” można zwiedzać w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku do 18 września. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.