K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pomoc z USA

0

Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku nawiązało współpracę z pochodzącą z Trzebielina mieszkanką Kalifornii Jolantą Marra. Dzięki współpracy z panią Jolantą udało się zebrać około 150 tysięcy złotych na pomoc obywatelom Ukrainy.

Miasto Słupsk, spółka Witkac oraz Centrum Inicjatyw Obywatelskich wspólnie utworzyły Słupski Fundusz Lokalny. Celem funduszu są zbiórki pieniędzy i organizacja pomocy materialnej dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy, którzy wciąż pozostają w regionie Słupska. Pomocną dłoń wyciągnęła mieszkająca w Stanach Zjednoczonych pani Jolanta Marra.

– Na początku miałam nadzieję, że może zbiorę około 4 tysięcy złotych i pomożemy znaleźć chociaż jedno mieszkanie. I tak powoli, powoli zaczęłam pytać sąsiadów, znajomych, moich klientów, moje koleżanki z klubu sportowego i zebraliśmy 150 tysięcy złotych – mówi mieszkająca w USA Jolanta Marra. – Te 150 tysięcy złotych częściowo już wydaliśmy. Spotkaliśmy się w Słupskim Funduszu Lokalnym i stwierdziliśmy, że najlepiej byłoby wydać te pieniądze w taki sposób, aby Ukraińcy mogli sami sobie kupić rzeczy, które potrzebują. Wiem, że dużo dostają od was ubrań, jedzenia, ale przeznaczyliśmy kwotę 34 tysięcy na zakup bonów i te bony przeszły na 18 rodzin, które mogą kupić ubrania, buty i najpotrzebniejsze dla nich rzeczy. Spotkaliśmy się w czwartek z trzema rodzinami w Podgórkach i z 14 rodzinami w Barkocinie. Tam w Barkocinie uchodźcy dostawali również żywność z Niemiec, ale podobno ta żywność ma już teraz do nich nie dochodzić, więc w sklepie otworzyliśmy jeszcze konto dla nich, na razie wpłaciłam 2 tysiące złotych, aby z tych pieniędzy pani sołtys mogła pomagać robić zakupy dla uchodźców.

Ponadto kwotę 40 tysięcy złotych przeznaczono na zakup przyborów szkolnych dla grupy 100 ukraińskich dzieci ze słupskich szkół. Pakiet dla każdego dziecka wart jest około 400 złotych – w tym bon podarunkowy na ubranie i obuwie zmienne w wysokości 150 złotych.

– No i ostatnie: sprzedaję domy, domy są dla mnie bardzo ważne. Od tego cały ten pomysł się zaczął. I mamy około 68 tysięcy złotych na to, aby zasponsorować 4 mieszkania na 6 miesięcy dla ukraińskich rodzin – mówi Jolanta Marra.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych pani Jolanta Marra dalej będzie kontynuować zbiórki pieniędzy, aby pomagać uchodźcom. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.