K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sukcesy uczniów Mechanika

0

Uczniowie z mieszczącego Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku po raz kolejny wzięli udział w wojewódzkim konkursie „Razem do zawodu”. W tym roku do konkursu zgłosili 5 projektów, które otrzymały nagrody lub wyróżnienia w 3 branżach.

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku tradycyjnie od lat zdobywają prestiżowe nagrody w wielu różnych konkursach. Niedawno zwyciężyli w miejskim, a następnie regionalnym etapie Festiwalu E(x)plory. Tym razem z sukcesem zakończyli udział w corocznym wojewódzkim konkursie „Razem do zawodu”.

Bardzo się cieszymy, że nasi uczniowie, pięć zespołów, pięć nagród i wyróżnień. Warto o tym mówić, ponieważ wszyscy mówią, że uczniom się nic nie chce, że po tej pandemii ciężko ich do czegoś zmobilizować, atu jest przykład, że naprawdę im się chce. Tu są tylko reprezentanci, bo drużyny były trzy-, czteroosobowe. Jestem z nich bardzo dumna i cieszę się, że chcą. Ale to też jest zasługa nauczycieli, którzy uczą w Mechaniku. Oni są mentorami, wspierają uczniów i pomagają im w tych pracach. I za to też bardzo dziękuję – mówi Barbara Zakrzewska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku.

W pierwszej branży „Technologie informacyjno-komunikacyjne i elektronika” udział wzięły dwie drużyny. Pierwsza z nich, którą utworzyli Oliwier Nowak, Eryk Nejman, Sebastian Szyca, Cyprian Rosner i Szymon Król, zdobyła II miejsce za prototyp łóżka rehabilitacyjnego.

Celem projektu było stworzenie łóżka do rehabilitacji, a dokładnie – żeby zautomatyzować pracę rehabilitantów. Stworzyliśmy prototyp łóżka, które łączy w sobie pięć ćwiczeń i jest sterowane za pomocą aplikacji – mówi Oliwier Nowak. Kilkadziesiąt lat temu były produkowane stoły do rehabilitacji, ale są one już starej generacji. A nasze łóżko stworzyliśmy po to, żeby usprawnić tę pracę, ponieważ wszystkie ćwiczenia wykonujemy na jednym łóżku. Rehabilitant zamiast poświęcać czas jednemu pacjentowi może poświęcać go wielu naraz, ponieważ wszystko jest sterowane przez aplikację na telefonie.

W tej branży wyróżniono również projekt o nazwie „Żółta niespodzianka”, którego autorami są Alan Ludwig, Piotr Wykowski i Igor Bondaryk. Projekt ten polegał na wykonaniu żółtej interaktywnej kaczuszki dedykowanej najmłodszym. Zabawka ma charakter edukacyjny oraz profilaktyczny – jej zadaniem jest badanie obecności tlenku węgla w powietrzu i temperatury wody. Uczniowie realizowali projekt we współpracy z Przedszkolem Miejskim nr 25 w Słupsku, którego dzieci projektowały graficzną formę kaczuszki.

Projekt zrodził się bardziej jako taki żart pierwszej klasy. Pojawił się przez to, że często w poprzednich latach pracowaliśmy nad różnymi skomplikowanymi projektami, bardzo rozbudowanymi, i w końcu postanowiliśmy zrobić coś, co będzie łatwiejsze w realizacji i tańsze, bo koszt wyprodukowania takiej kaczki to mniej niż 200 złotych, jako gotowy produkt – mówi Igor Bondaryk. Po tym, jak już ją dopracujemy, bo co chwilę zmieniają się koncepcje. Wraz z tym, że dość mocno się rozwijam, jeśli chodzi o programowanie, to zmienia się również sprzęt w środku i od prostego mikrokontrolera przeszliśmy tak naprawdę do resztek routera, że się tak wyrażę, które zostały przerobione na obecną wersję kaczuszki.

Drugą branżą, w której udział wzięły dwie drużyny, był „Transport, logistyka i motoryzacja”. Pierwszy zespół w składzie Marcin Godlewski, Antoni Matusik, Maksymilian Lasecki, Tomasz Styrc zajął III miejsce za projekt „Góra – dół”. Jest to innowacyjny projekt mobilnej przyczepki rowerowej, która zawsze jest z użytkownikiem, zamocowana na rowerze.

Jak wiemy, coraz więcej ludzi zaczyna jeździć rowerami, coraz więcej ludzi ma problem, żeby zrobić zakupy, jadąc takim rowerem, bo dużo rzeczy się nie mieści, zawsze brakuje miejsca, więc stworzyliśmy taką przyczepkę, która kiedy jest złożona, służy jako koszyk rowerowy na bagażniku i tam się mieści, a kiedy ją rozłożymy, jest naprawdę pojemna, dwukrotnie się rozkłada w szerokości i w długości, co daje naprawdę sporo miejsca do przewożenia różnych zakupów, rzeczy na biwak czy ognisko – mówi Marcin Godlewski z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku.

Wyróżnienie w tej kategorii zdobyli Jakub Nadwodny, Kacper Goyke, Stanisław Duda i Tomasz Agatowski za projekt o nazwie „Inteligentny wózek widłowy”. Wózek może realizować kilka zadań, odciążając tym samym magazyniera i umożliwiając mu sprawniejszą pracę pod względem logistycznym.

Może zarówno podnosić towar czy przewozić go np. do magazynu. Będziemy jeszcze starali się zrobić czytnik na kody kreskowe. Tutaj zastosowany jest też czytnik na kolory, który ma za zadanie skanować na palecie kolor i na tej podstawie przejeżdża on do odpowiedniego magazynu – mówi Tomasz Agatowski.
W trzeciej branży „Chemia lekka i środowisko” wyróżnienie zdobyli Oskar Jacewicz, Grzegorz Horbacz i Piotr Pietrzykowski za projekt paralotni, której zadaniem jest monitorowanie czystości powietrza i przekazywanie wyników do komputera lub innej jednostki kontrolującej.

Na przykład lecimy sobie nad Słupskiem, ale byliśmy też w Ustce, żeby sprawdzić parametry powietrza. Przed chwilą sprawdziliśmy, jakie są tutaj i parametry były dobre, wręcz bardzo dobre, natomiast wilgotność wynosi 23 procent, temperatura 21 stopni. I teraz możemy taką paralotnią połączyć się przez Bluetooth i sprawdzić, jakie są wyniki. Możemy zapisać je na telefonie, porównywać z innymi miejscowościami. Paralotnia jest lepsza niż dron, bo utrzymuje się na wietrze, jest efektywniejsza, potrzeba mniej prądu, żeby leciała. Czujnik mamy laserowy, więc jest dokładny – mówi Piotr Pietrzykowski z Mechanika.

Zdolna młodzież uczy się w klasach o profilu technik pojazdów samochodowych, technik mechanik i technik mechatronik, a ich opiekunami byli nauczyciele przedmiotów zawodowych Milena Ginko i Marcin Ślufarski. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.