K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zagłosuj na projekt

0

Do 13 czerwca słupszczanie mogą głosować na 3 inwestycje w ramach programu „Nasza wspólna przestrzeń”. Wśród 6 zgłoszonych propozycji znalazły się m.in. gruntowny remont schodów widokowych przy ulicy Górnej oraz utworzenie sportowo-rekreacyjnego parku na osiedlu Zachód.

Po zakończeniu naboru wniosków przyszła pora głosowania na inwestycje w ramach programu „Nasza wspólna przestrzeń”. Do 13 czerwca każdy mieszkaniec Słupska może oddać głos na 3 inwestycje, o łącznej wartości nawet 1,5 miliona złotych. Wśród zgłoszonych przez słupszczan propozycji jest gruntowny remont schodów widokowych na wzgórzu przy ul. Górnej. Miejsce to od dawna przyciągało panoramą miasta, jednak od dłuższego czasu zarastało drzewami i krzewami, przez co widok na Słupsk został mocno ograniczony. Przedsięwzięcie przebudowy tego miejsca polegać będzie na gruntownym remoncie schodów, uporządkowaniu i ponownym zagospodarowaniu przyległego terenu, oraz montażu ławek i koszy na śmieci. Na szczycie skarpy powstać ma także taras z widokiem na panoramę Słupska.

– Kolejny to, powiedziałbym, dosyć odważny, innowacyjny projekt zazielenienia ulicy Wojska Polskiego, tego centralnego ciągu, gdzie część kwater miałaby być odbetonowana i uzupełniona o bogate nasadzenia. Poprawiłoby to przy okazji kondycję lip, które niestety w tym środowisku miejskim nie mają łatwego życia, a także zakończyło problemy, które są problemami na etapie utrzymaniowym. To m.in. wypadające kostki, które nie są za dobrym rozwiązaniem i dla nas, użytkowników miasta, i dla tych, którzy odpowiadają za jego utrzymanie. To projekt wpisujący się w ten trend zwiększenia zieleni w obszarach miejskich, a także, patrząc na doświadczenia z bulwarami, gdzie są jakieś elementy, gdzie dziecko może podejść, w coś uderzyć, chcielibyśmy na Wojska Polskiego może niekoniecznie wydające dźwięki, bo to jednak strefa zamieszkania, ale powprowadzać takie elementy gdzieniegdzie. Tak aby na Wojska Polskiego można było po coś się zatrzymać, podejść z dzieckiem, tak aby co chwilę to dziecko miało tam coś do zrobienia – mówi Paweł Krzemień, kierownik referatu rewitalizacji UM w Słupsku.

Z ulicą Wojska Polskiego wiąże się zadanie zagospodarowania zielenią i obiektami małej retencji międzynarodowego szlaku rowerowego R-10. Jest to odcinek od wjazdu na wiadukt przy aleją 3 Maja, przez skrzyżowanie z ulicą Wolności do dworca PKP. Propozycja kolejnego projektu znajduje się na osiedlu Zachód, gdzie złożono wniosek o zagospodarowanie terenu zielonego przy ulicy Riedla i utworzenie sportowo-rekreacyjnego parku w sąsiedztwie wybudowanego w ubiegłym roku placu zabaw.

– Kolejnym zadaniem jest stosunkowo niewielki obszarowo, ale też w kapitalnym miejscu położony skwerek pomiędzy ulicami Piłsudskiego, Sobieskiego i Szczecińską – mówi Paweł Krzemień. – Niewielka enklawa, stare drzewa, brak ścieżki rowerowej, fatalne chodniki. Ale to jedna z takich enklaw, gdzie faktycznie można by było i funkcje komunikacyjne, rowerowe oraz piesze połączyć z jakimś fajnym zagospodarowaniem zielenią. Więc jak państwo widzą, w całym mieście różnej skali sześć projektów, z których co najmniej trzy mają szansę na realizację, ponieważ budżet projektu to 1,5 miliona złotych, a maksymalnie zadanie może liczyć kwotowo 500 tysięcy złotych. Jak widać więc po prostym przeliczeniu, minimum trzy wnioski takim wsparciem mogą zostać objęte. A środki to tzw. środki z rekompensat za tarczę antyrakietową, środki publiczne z budżetu państwa.

Z pełną listą i opisem każdego projektu można zapoznać się i oddać głos na stronie miejskiego portalu konsultacji społecznych: www.slupsk.konsultacjejst.pl. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.