K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Operacja Czysta Rzeka

0

W sobotę, 28 maja, odbędzie się letnia edycja Operacji Czysta Rzeka. Zadaniem uczestników wydarzenia będzie posprzątane nabrzeża Słupi. Start zaplanowano o godzinie 10 na bulwarach przy Baszcie Czarownic.

Operacja Czysta Rzeka to ogólnopolska społeczna akcja sprzątania rzek, ich linii brzegowej oraz okolicy, która odbywa się od 2019 r. Działanie ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem zaśmiecania rzek odpadami. W sobotę, 28 maja, wydarzenie zawita do Słupska, gdzie w ramach letniej edycji akcji odbędzie się wielkie sprzątanie nabrzeża Słupi. Start zaplanowano o godzinie 10, a miejscem zbiórki będą bulwary przy Baszcie Czarownic. Sprzątanie wyznaczono na odcinku od Mostu Czołgowego do Mostu Łabędziego przy ulicy Elizy Orzeszkowej. W akcji można wziąć udział sprzątając nabrzeże pieszo lub z kajaków, które zostaną udostępnione bezpłatnie. Wydarzenie ma potrwać do godziny 14.

– Pozwoli to nam oczyścić całą rzekę z zanieczyszczeń, które się nazbierały przez cały rok – mówi Dorota Foryś, koordynator Operacji Czysta Rzeka, Słupski Ośrodek Kultury. – Poprzednia akcja bardzo fajnie była odebrana przez mieszkańców Słupska. Pomimo tak ciężkich warunków pandemicznych, że musieliśmy chodzić w maseczkach, ludzie chętnie przyszli i posprzątali naszą piękną okolicę rzeki. Ta letnia edycja wyróżnia się tym, że jest 16 rzek wybranych w całej Polsce, a wśród nich jest nasza Słupia.
Chętni do udziału w akcji sprzątania będą wyposażeni w rzeczy, które zostaną dostarczone przez organizację Operacji Czysta Rzeka. Organizatorzy proszą jednak, aby wolontariusze ciepło się ubrali. Według prognozy pogody, temperatura w sobotę ma osiągnąć jedynie około 10 stopni C. Zachmurzenie będzie duże i mogą wystąpić przejściowe opady deszczu. Uczestnikom akcji może też przeszkadzać silny wiatr.

Na razie zapowiadają się trochę niesprzyjające warunki – dodaje Dorota Foryś. – Proszę się tego nie bać. Proszę się po prostu ciepło ubrać w wygodne buty, zabrać ze sobą czapki, rękawiczki. Oczywiście my sprzęt typu worki, rękawiczki ochronne zagwarantujemy. Ludzie, którzy będą płynąc kajakami również będą wyposażeni w worki i rękawiczki. Kapoki zostaną nam dostarczone przez firmę, która razem z nami uczestniczy w Operacji Czysta Rzeka, za co bardzo dziękujemy. Kontenery będą również nam wypożyczone przez PGK, za co również bardzo dziękujemy. No i nie się dzieje. Niech ta akcja powtarza się z roku na rok. Niech ludzie mają świadomość tego, że żeby mieć piękną czystą okolicę rzeki trzeba ją posprzątać. Chcemy też ludzi uwrażliwić, że nie należy brudzić, należy zabrać ze sobą rzeczy, które przynosimy. Opakowania zabrać lub wyrzucić do śmieci w miejscu, które jest do tego przeznaczone.

Więcej informacji udziela Dorota Foryś pod numerem telefonu 666 817 027 oraz mailowo: [email protected]. Aby zapisać się na akcję sprzątania Słupi należy wejść na stronę Operacji Czysta Rzeka (operacjarzeka.pl/) lub stronę Słupskiego Ośrodka Kultury (www.sok.slupsk.pl/index.php/kalendarium/1614-operacja-czysta-rzeka-edycja-letnia?date=2022-05-28-10-00) . (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.