K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Polski Ład dla powiatu

0

Dziś, 30 maja, w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyła się konferencja prasowa rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera. Podczas spotkania z dziennikarzami zostały ogłoszone wyniki II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład, Programu Inwestycji Strategicznych dla powiatu słupskiego.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie Starostwa Powiatowego w Słupsku rzecznik prasowy rządu Piotr Müller ogłosił wyniki II edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych. Region słupski otrzymał w sumie ponad 164 miliony zł bezzwrotnego dofinansowania na inwestycje społeczne, infrastrukturalne i modernizacyjne. Dotyczą one 28 projektów, które zostały zarekomendowane przez Komisję ds. Rządowego Funduszu Polski Ład.

To, co ważne, te środki mają służyć praktycznej realizacji zasady zrównoważonego rozwoju, bo do tych mniejszych gmin, mniejszych powiatów trafia proporcjonalnie więcej środków niż np. do wielkich miast. To jest działanie, które robione jest celowo w tym sensie, żeby nadrobić te różnice, które przez 30 lat pojawiły się niestety w nieproporcjonalnym rozwoju Polski – mówi Piotr Müller, poseł na Sejm RP, rzecznik prasowy rządu. W związku z tym dobre wiadomości dzisiaj dla regionu słupskiego, ale też oczywiście dla całego Pomorza. W całej Polsce to około 30 miliardów złotych, które trafiają na inwestycje do społeczności lokalnych, aby niwelować różnice, które są w poszczególnych miejscowościach.
Słupsk otrzymał 32.600.000 złotych na realizację trzech zadań. Mają nimi być III etap modernizacji układu funkcjonalnego zagospodarowania terenu Stadionu przy ulicy Zielonej, modernizacja infrastruktury szkół i placówek oświatowych, a także przebudowa ulicy Portowej i ulicy Morskiej.

– Wiecie, jak to z nami jest – apetyty rosną coraz większe, ale trzeba umieć zweryfikować marzenia i stąpać twardo po ziemi. Ja się bardzo cieszę, że te trzy wnioski, które wypracowaliśmy większością głosów radnych, mają szansę być sfinalizowane. I na tym polega umiejętność weryfikowania swoich pragnień, ponieważ mieliśmy świadomość, że to, o czym marzyliśmy na początku, żebyśmy zrobili modernizację jednej z instytucji kultury za duże pieniądze, że to jest niemożliwe. Tak więc lepiej rzeczywiście smakować jak dobry deser trochę mniejszą łyżeczką, ale mieć pewność, że to zrobimy – mówi prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Powiat słupski otrzymał 14.805.000 złotych na trzy projekty, a powstały niedawno z inicjatywy samorządów Słupski Związek Powiatowo-Gminny 19.770.000 złotych. Budżet Gminy Słupsk zwiększy się o 8.810.965 złotych z przeznaczeniem na dwie inwestycje. Ustka pozyskała 11.856.000 złotych, a Gmina Ustka 10.700.000 złotych. Beneficjentami zostały także: Gmina Dębnica Kaszubska 10.000.000 złotych, Gmina Główczyce 10.000.000 złotych, Gmina Kępice 9.700.000 złotych, Gmina Potęgowo 9.899.000 złotych, a Gmina Smołdzino 5.302.994 złotych. Gmina Damnica została wsparta kwotą 9.927.500 złotych, która przeznaczona ma być między innymi na I etap przebudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków. Natomiast Gmina Kobylnica pozyskała 11.200.000 złotych na realizację dwóch projektów.

To projekt związany z przebudową układu drogowego związanego z nowym przebiegiem drogi 21, przy czym ulica Kasztanowa jest w rejonie przyszłej DK 21. To ponadkilometrowa droga, gdzie są zakłady i firmy, które będą miały dogodniejszy dojazd do swoich nieruchomości – mówi wójt Leszek Kuliński. Drugi projekt to projekt bardziej rekreacyjny, turystyczny. Chcemy zrewitalizować park Pierwszych Mieszkańców Kobylnicy i wybudować trakt o długości prawie kilometra łączący ten park, Szkołę Podstawową w Kobylnicy oraz kompleks sportowo-edukacyjny, gdzie mieści się Gminne Centrum Kultury i Sportu, Centrum Usług Wspólnych jak również biblioteka gminna, biblioteka publiczna. To jest trakt wzdłuż rzeki Kamieniec, który uatrakcyjni centrum Kobylnicy i umożliwi mieszkańcom dobry wypoczynek.

Podczas konferencji podkreślono, że współpraca na linii rząd – samorząd układa się wzorowo właśnie dzięki Programowi Inwestycji Strategicznych, który pomaga polskim samorządom sfinansować inwestycje potrzebne lokalnym społecznościom. Duża część inwestycji, które otrzymały wsparcie w ramach I edycji Polskiego Ładu jest w fazie przetargowej, część jest nawet w fazie realizacji, a niektóre z nich zostały już ukończone. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.