K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Klasa psychologiczna

0

W I Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Szarych Szeregów w Słupsku powstanie klasa o profilu psychologiczno-społecznym. Nowy kierunek nauczania ruszy od początku roku szkolnego 2022/2023.

Od nowego roku szkolnego 2022/2023 absolwenci klas ósmych będą mogli skorzystać z nowej oferty edukacyjnej I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Szkoła utworzy klasę o profilu psychologiczno-społecznym (I E), która ma być ukłonem wobec uczniów, którzy pragną rozwijać swoją wiedzę humanistyczną oraz umiejętności społeczne. Ofertę powinni rozważyć przede wszystkim ci, których interesuje otaczający świat i zachodzące w nim zmiany. Klasa psychologiczno-społeczna będzie dobrym wyborem również dla tych, którzy chcieliby lepiej poznać siebie oraz mechanizmy relacji międzyludzkich.

Tworzymy klasę o profilu psychologiczno-społecznym – informuje Maciej Maraszkiewicz, psycholog w I Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku. – To jest nowość, ponieważ nigdy takiej klasy nie mieliśmy, a dostajemy sygnały, że zainteresowanie jest bardzo duże. Nowością będzie to, że w programie tej klasy na stałe będzie wpisany raz w tygodniu przedmiot psychologia. Tym bardziej się cieszę, że będę wychowawcą tej klasy. Na szczęście, za przyzwoleniem pani dyrektor, układam sam program. On jest praktycznie już ułożony, ale o szczegółach będę informować. Będą książki, między innymi rekomendowane przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, książki o psychologii, ale skierowane do młodzieży i wyłącznie takie książki będziemy omawiać. Ta psychologia będzie również praktyczna, czyli nie tylko teoria. Będzie wiele ćwiczeń grupowych i indywidualnych.

Podczas dodatkowych zajęć, nowi uczniowie poznają najważniejsze nurty współczesnej psychologii, a lekcje języka polskiego zostaną wzbogacone o elementy dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Nauczyciele zabiorą uczniów w podróż do świata literatury, kultury i sztuki, ale również nauk społecznych i języka angielskiego, dzięki któremu z łatwością będą mogli porozumiewać się i lepiej poznawać świat.

Moim marzeniem jest stworzenie od początku takiej klasy, która będzie ze sobą zintegrowana, spójna, ale klasa, która postawi na relacje międzyludzkie – wyznaje Maciej Maraszkiewicz. – Mam nadzieję, że dużo treści, szczególnie z psychologii, przyda im się nie tylko wtedy, gdy będą chcieli iść dalej na kierunek psychologia, ale że ta wiedza pomoże im w życiu codziennym. Problemem jest, co dobrze wiemy, że szkoły nie uczą tego, jak mówić o swoich potrzebach czy emocjach. Również nie uczą tego, jak dbać o zdrowie psychiczne. Sami chodziliśmy do szkoły i wiemy, jaki później w dorosłym życiu mamy z tym problem. Chciałbym taką klasę utworzyć, gdzie będą ludzie świadomi zdrowia psychicznego, będą świadomie mówić o swoich emocjach, o swoich potrzebach. Takie jest moje marzenie, ale zobaczymy jak to będzie.

Absolwenci klasy psychologicznej będą przygotowani do podjęcia studiów na takich kierunkach jak m.in. psychologia, socjologia, politologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, międzynarodowe stosunki polityczne, europeistyka, prawo i administracja, ale również filologia polska, filologia angielska czy lingwistyka stosowana. Ponadto w roku szkolnym 2022/2023 uczniowie liceum będą mogli wybrać również klasę matematyczno-geograficzną I A, klasę humanistyczną I B, klasę biologiczno-chemiczną I C oraz klasę matematyczno-fizyczna I D. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.