K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

W świecie figurek

0

Jacek Kargul, uczeń klasy III a II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku jest kolekcjonerem figurek do gier bitewnych Warhammer. W swoich zbiorach ma ponad 250 modeli. Swoją kolekcję zaprezentował na wystawie zatytułowanej „W świecie figurek”, która odbyła się podczas wczorajszego Dnia Otwartej Szkoły.

Jacek Kargul jest uczniem klasy III a II Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Adama Mickiewicza w Słupsku. Jego wielką pasją jest kolekcjonowanie figurek do gier bitewnych Warhammer, które są jednymi z najpopularniejszych systemów bitewnych w Polsce. Świat przedstawiany w tym systemie jest mroczny i gotycki, a gra polega na objęciu dowodzenia nad armią, której zadaniem jest wypełnienie misji. Uczeń w swoich zbiorach ma ponad 250 modeli, z których większość można zobaczyć na wystawie zorganizowanej w szkolnej bibliotece. Zaprezentowano figurki zarówno z wersji science fiction, jak i w wersji fantasy. Znaleźć tam można m.in. przedstawicieli imperium ludzkości, chaosu oraz obcych. Są także frakcje porządku, destrukcji, śmierci i chaosu. Spotkać można też demony, legiony a także kosmiczne elfy. Jak przyznaje uczeń, jego hobby zrodziło się podczas pandemii.

Wszystko zaczęło się na początku pandemii, gdy wiedziałem już, że będzie lockdown i sporo czasu będę spędzał sam – wspomina Jacek Kargul, uczeń klasy III a II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. – Postanowiłem na podstawie pojedynczych rekomendacji znajomych oraz tego. Co słyszałem zakupić sobie pierwszy pakiet takich modeli, klej, farby i czekając na koniec lockdownu sklejać modele i malować. Można powiedzieć, że wmalowałem się w tę pasję. Odkryłem, że za każdym z tych modeli stoi jakaś historia, świat przedstawiony. Moglem się w niego zagłębiać malując modele, brać inspiracje z książek i kształtować rzeczywistość tak, jak mi się podoba.

Ci, którzy chcą rozpocząć zabawę w świecie Warhammera, muszą najpierw zająć się sklejaniem oraz malowaniem modeli. Tę wymagającą dokładności i staranności czynność można zacząć od nałożenia podkładu. Kolejnym etapem jest precyzyjne wykończenie pojedynczej figurki i zadbanie o najmniejszy detal. Oprócz własnej armii można również samodzielnie stworzyć planszę bitewną, a następnie rozgrywać na niej pasjonujące bitwy w ulubionym uniwersum.

– Całe malowanie modeli po kupnie jest czasochłonne, ale równie przyjemne – zapewnia Jacek Kargul. – Od początku, ze specjalnych wyprasek wycina się fragmenty modelu, potem je się skleja specjalnymi klejami, a następnie model się maluje. Istnieje nieskończenie wiele sposobów, jak malować model, jednakże ja wyróżniam dwa najważniejsze. Jeden z nich to malowanie kontrastami, czyli maluje się model na czarno, a potem suchym pędzlem podkreśla krawędzie białą farbą. Potem nakłada się rozwodnione farby, które automatycznie już się układają na modelu. Drugi sposób, klasyczny. Farby z pudełeczka idą na paletę, rozcieńczone są wodą i cieniutkimi warstwami maluje się kolor po kolorze.

Nie jest to jednak tanie hobby. W sklepach zestaw startowy Warhammer zawierający dwie armie Space Marines oraz Necronów kosztuje około 500 złotych. Do tego trzeba dokupić specjalne farbki i narzędzia do malowania w cenie ponad 100 złotych. Jak przyznał uczeń, cała jego unikatowa kolekcja jest obecnie warta tyle, co cena małego samochodu osobowego.

– Jaki jest tego cel w grze Warhammer? Taka pomalowana jednostka jest częścią armii – tłumaczy Jacek Kargul. – Każda jednostka ma swoje zasady, każda armia ma swoje zasady, każda frakcja i podfrakcja armii mają także swoje zasady. Na stole można grać z innymi ludźmi, grać i wygrywać. Ta pasja pomaga rozwijać zarówno kreatywność, jak i zdolność planowania przy tworzeniu armii. Społeczność jest bardzo przyjemna, a szczególnie u nas, w Słupsku. Zachęcam do wypożyczania gier planszowych w księgarni Ratuszowej. Oni są największymi dealerami tych modeli oraz sercem naszej społeczności.

Wystawę modeli kolekcjonerskich można oglądać do poniedziałku, 6 czerwca. Wczoraj także w II LO odbył się dzień otwartej szkoły, w ramach którego dyrektor placówki Mariusz Domański zaprosił finalistów i laureatów konkursów przedmiotowych ze szkół podstawowych na „Śniadanie Mistrzów”. Pozostali ósmoklasiści, oprócz zwiedzenia kolekcji figurek, mogli zasięgnąć informacji o ofercie edukacyjnej. W nowym rok szkolnym 2022/2023 młodzież będzie mogła wybierać spośród pięciu specjalności. Klasa I A ma profil politechniczny z modelowaniem matematycznym, klasa I B – profil medyczny z chemią medyczną, klasa I C – profil językowo-społeczny z efektywną komunikacją, klasa I D – profil biomedyczny z biotechnologią oraz klasa I E – profil biznesowy z zarządzaniem ludźmi.(opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.