K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wsiadamy na rowery

0

Dzisiaj rozpoczynają się ogólnopolskie zmagania o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2022. Przez trzydzieści dni słupszczanie mogą kręcić kilometry w czwartej już edycji tego konkursu. Jednocześnie trwają także zmagania uczniów słupskich szkół podstawowych w konkursie „Mobi szkoła”.

Przed słupszczanami 30 dni zmagań w tegorocznej edycji Rowerowej Stolicy Polski. W tym ogólnopolskim konkursie na kręcenie kilometrów weźmie udział ponad 50 miast w całej Polsce. Ideą akcji jest zachęcanie Polaków do wybierania roweru zamiast samochodu jako środka transportu.

– Aby wziąć udział w tej kampanii, potrzebny jest rower i aplikacja „Aktywne miasta”. Pobieramy taką aplikację i instalujemy zgodnie z instrukcjami. Wybieramy Słupsk jako miasto, dla którego chcemy kręcić kilometry. Później musimy tylko pamiętać o tym, żeby włączyć tę aplikację, jak już wsiądziemy na rower, tak aby ten dystans nam się naliczał – mówi Piotr Kowalski z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Słupsku. – Aplikacja działa na terenie całego świata. Nie ma znaczenia, że jesteśmy akurat na wakacjach gdzieś na Kostaryce czy gdziekolwiek indziej. Możemy włączyć tę aplikację, która zsumuje nam kilometry i nabija je niezależnie. Jako nagrody w kampanii w przygotowanych dwóch klasyfikacjach – generalnej damskiej i generalnej męskiej – przygotowaliśmy rower jako nagrodę główną. Nagroda druga to hulajnoga, a trzecia – torba rowerowa na bagażnik.

Do kręcenia kilometrów zachęcani są również uczniowie słupskich podstawówek. Do 15 czerwca potrwa kampania „Mobi szkoła”. Zadaniem uczniów w tym konkursie jest aktywne fizycznie dojeżdżanie do szkoły na rowerze czy hulajnodze.

– Mamy zarejestrowanych 150 dzieci w szkołach podstawowych i mam nadzieję, ze ta liczba będzie systematycznie rosnąć. Jest to kampania, którą praktycznie stworzyliśmy od początku, aplikacja powstała tylko i wyłącznie dla nas, jest to nowość. W tym roku będziemy zbierać od szkół informacje, jak to wygląda, co działa dobrze, co powinniśmy poprawić i w latach następnych na pewno będziemy modernizować tę aplikację – mówi Piotr Kowalski. – Dla najlepszej szkoły, najbardziej rowerowej w naszej kampanii przewidzieliśmy tablicę multimedialną, a dla pięciu najlepszych klas będzie to nagroda pieniężna w wysokości tysiąca złotych na dowolny cel grupowy. Klasa sama sobie wybierze, co w danym momencie jest jej potrzebne – wyposażenie do klasy czy może wspólne wyjście na pizzę.

Dodatkowo 20 najlepszych młodych rowerzystów otrzyma przygotowane przez miasto Słupsk gadżety rowerowe. W obu konkursach należy posiadać osobne aplikacje na telefon. W przypadku Rowerowej Stolicy Polski jest to program o nazwie „Aktywne miasta”, a w konkursie słupskich szkół należy zainstalować „Mobi szkołę”. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.