K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wieczór w Antrakcie

0

W miniony piątek w Kawiarni Artystycznej Antrakt przy ulicy Jana Kilińskiego w Słupsku odbyło się spotkanie autorskie z serii „Obraz, słowo, o… Antologia”. Gościem wydarzenia była poetka i malarka Zuzanna Bartoszek, nominowana do tegorocznej X edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za wydany w 2021 roku tomik poezji pt. „Klucz wisi na słońcu”.

Było to już trzecie spotkanie autorskie z serii „Obraz, słowo, o… Antologia” zorganizowane przez Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku w ramach „Projektu lightbox”. Tym razem w małej salce Kawiarni Artystycznej Antrakt przy ulicy Jana Kilińskiego gościem wieczoru była urodzona w 1993 roku w Poznaniu poetka i artystka, Zuzanna Bartoszek. Poetka w 2016 roku opublikowała swój debiutancki tomik wierszy „Niebieski dwór”. Natomiast niedawno została nominowana do tegorocznej X edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za wydany w 2021 roku drugi tomik poezji zatytułowany „Klucz wisi na słońcu”. Autorka odczytała kilka wierszy z tego tomiku, w których tytułowym kluczem otwiera temat codzienności, a każdy utwór opisuje jej głębokie przeżycia. Następnie opowiadała o swojej twórczości i życiu w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli miłośnicy poezji i malarstwa, w tym młodzież Plastyka. Jak podkreślił prowadzący spotkanie Grzegorz Bożek, nauczyciel rysunku i malarstwa w LSP, szkole zależy na zapraszaniu tych artystów, którzy tworzą na pograniczu sztuki wizualnej i poezji.

Pierwszy pomysł był taki, żeby pokazać jedna pracę jednego artysty na ekranie świetlnym – informuje Grzegorz Bożek, nauczyciel rysunku i malarstwa w LSP im. S. I. Witkiewicza w Słupsku. – Założenie było takie, że albo pokazujemy nasza młodzież z Plastyka, albo zaproszonego plastyka z zewnątrz. No i polecieliśmy na tej fali. Do tej pory odbyły się już trzy spotkania. Pierwszą artystką była Ewelina Figarska z Krakowa, drugą była jeszcze studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Linda Lach, no i trzecia, wspomniana już Zuzanna Bartoszek. Jest też założenie zajęć edukacyjnych, żeby troszeczkę wychodzić poza budynek szkoły z działaniami artystycznymi,ale też poszerzać wiedzę na temat tego, co się dzieje w sztuce współczesnej. Ale nie tylko, bo nasze działania dotykają działalności twórczej na osi sztuka wizualna i literatura, a w tym wypadku poezja. .
W drugiej części spotkania z Zuzanną Bartoszek rozmowa dotyczyła malarstwa i wykonanych prac. Przypomniano o osiągnięciach artystki w tym wystawach jej prac w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i renomowanych galeriach zagranicznych. W ramach „Projektu lightbox” jej wybrane prace będzie można oglądać przez blisko miesiąc w małej salce Antraktu.
– Rozmawialiśmy o poezji, o wierszach, ale też w kontekście malarstwa, które ona uprawia od paru lat – mówi Grzegorz Bożek. – Wyświetlaliśmy na ścianie małej salki Antraktu przykłady ostatnich jej obrazów. Rozmowa tyczyła właściwie tej przestrzeni, w której ona się porusza, o której opowiada w swoich wierszach, w swoim malarstwie, w obrazach.
Po spotkaniu autorskim chętni mogli kontynuować artystyczny wieczór w Antrakcie, który zakończył się o północy cotygodniowym jam session. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.