Finał IMS w lekkoatletyce

0

Na stadionie 650-lecia w Słupsku odbyły się XXIII Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w lekkoatletyce dziewcząt i chłopców.

Organizatorem tegorocznych Igrzysk Młodzieży Szkolnej był Słupski Szkolny Związek Sportowy. W zawodach startowała młodzież z roczników 2007-2008. Wśród dziewcząt rywalizowało 45 szkół, a o sześć więcej wśród chłopców. Łącznie w wojewódzkim finale uczestniczyły reprezentacje szkół z 20 powiatów.

Słupsk jest reprezentowany z jednej strony jako powiat grodzki, czyli miasto, a z drugiej jako powiat ziemski – wyjaśnia Andrzej Symonowicz, przewodniczący Słupskiego Szkolnego Związku Sportowego. – W zależności od osiąganych wyników każdy powiat miał określoną liczbę miejsc, na które mógł zgłosić po eliminacjach miejskich i powiatowych do tych rozgrywek. Powiat grodzki ma 32 zawodników, powiat ziemski 24, a więc jest to ścisła czołówka jeżeli chodzi o reprezentacje wszystkich powiatów.

Uczestnicy finału wojewódzkiego mieli do rozegrania siedem konkurencji biegowych. Rywalizowano na dystansach 100, 300, 600, 1000 m, w sztafeci 4×100 m oraz w biegach na 80 i 300 m przez płotki. Był też skok w dal i wzwyż oraz rzut oszczepem, dyskiem i pchnięcie kulą. Każdy zawodnik mógł startować w dwóch konkurencjach. Młodzież, która na co dzień trenuje w klubach, najczęściej plasowała się na czołowych miejscach, zdobywając punkty dla swoich szkół. Władze Słupskiego Szkolnego Związku Sportowego liczyły na dobre miejsca szkół miejskich i powiatu. Andrzej Symonowicz podkreśla bardzo dobrą pracę w dwóch słupskich klubach lekkoatletycznych, czyli AML-u i Feniksie, które szkolą zawodników osiągających wyniki na nie tylko na poziomie wojewódzkim, ale i krajowym.

Wśród dziewcząt klasyfikacje szkół wygrała szkoła Podstawowa nr 10 ze Słupska, która zdobyła 55 pkt. Na miejscu czwartym z 22 punktami uplasowała się SP-5 Słupsk, miejsce siódme zajęła Szkoła Podstawowa w Główczycach, na miejscu 14 sklasyfikowano Szkołę Podstawową nr 2 z Ustki. Ze szkół Lęborka najwyżej w klasyfikacji była Szkoła Podstawowa nr 8. W klasyfikacji powiatów zwyciężyło Wejherowo 187 pkt, miejsce drugie zajął Słupsk 139 pkt, trzeci był Tczew 123 pkt. Powiat ziemski Słupsk z dorobkiem 61 pkt był siódmy. Na miejscu ósmym ex aequo Lębork i Starogard Gdański, które zdobyły po 36 pkt.

Wśród chłopców, najwyżej w klasyfikacji słupskich szkół, na miejscu piątym, znalazła się SP-3 z dorobkiem 18 pkt. Miejsce dziewiąte zajęła SP-6, na czternastym uplasowała się I Społeczna Szkoła Podstawowa STO Słupsk. Miejsca 20 ex aequo zajęły SP-5 Lębork i SP-10 Słupsk. (opr. rkh)