K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ogród terapeutyczny

0

Dzisiaj w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ulicy Kościuszki 3 w Słupsku odbyło się otwarcie nowego ogrodu terapeutycznego. Placówka zajmuje się rehabilitacją społeczną osób niepełnosprawnych.

Dzisiejsze otwarcie ogrodu terapeutycznego przy Środowiskowym Domu Samopomocy upłynęło w bardzo radosnej atmosferze. Na spotkanie przybyli wolontariusze oraz podopieczni. To właśnie dzięki ich wysiłkowi, a także dzięki wsparciu członków Centrum Integracji Społecznej mógł powstać ogród terapeutyczny.

– Ogród jest terapeutyczny, ponieważ podczas prac w ogrodzie wykonuje się też terapię, takie jest założenie. Wszyscy pewnie myślą, że terapia polega na tym, że siada się w wygodnych fotelach i mówi się o pewnych kwestiach, pewnych tematach, ale tak naprawdę prawdziwa terapia jest praktyczna. Kiedy uczestnik wykonuje jakieś praktyczne zadanie, sadzi, wysiewa nasiona, to w tym czasie podejmowane są istotne tematy. I nawet nie zdaje on sobie z tego sprawy, nie jest zorientowany, a przy tym jest pozbawiony stresu, że musi odpowiadać na pytania. I nawiązuje się typowa relacja terapeutyczna, a my jesteśmy wtedy w stanie temu uczestnikowi pomóc – mówi Angelika Szuran-Karpiej, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Słupsku. – Oprócz tego, oprócz tej prawdziwej terapii są też zajęcia praktyczne. Wszyscy podopieczni mogą uczestniczyć w prostych zadaniach ogrodniczych typu grabienie, zbieranie, wysiewanie. Naprawdę niektóre osoby, jeśli chodzi o uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy, robiły to po raz pierwszy w życiu.

Środowiskowy Dom Samopomocy jest jednostką wsparcia dziennego dla grupy 60 dorosłych osób chorych i zaburzonych psychicznie oraz niepełnosprawnych intelektualnie w różnym stopniu. Podopieczni z dumą opowiadali o efektach swojej ciężkiej pracy.

– Przyniosłem pięć drzewek. Ośrodek, wszyscy dbamy, podlewamy. Będę tu przychodził odpoczywać, pomagać, co można, w jakichś rzeczach trudnych, jak ktoś potrzebuje pomocy – mówi pan Jacek, podopieczny Środowiskowego Domu Samopomocy w Słupsku. – Lubię pracować w ogrodzie. Ja też mam ogród, mam działkę, trochę się znam, niektóre rzeczy umiem, robię wszystko, co mogę, co się uda.

Głównym zadaniem realizowanym w domu samopomocy jest rehabilitacja społeczna ludzi niepełnosprawnych. Dzięki powstaniu ogrodu terapeutycznego będzie ona możliwa także na łonie natury, przy ciężkiej, ale dającej satysfakcję pracy. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.