Dzisiaj w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ulicy Kościuszki 3 w Słupsku odbyło się otwarcie nowego ogrodu terapeutycznego. Placówka zajmuje się rehabilitacją społeczną osób niepełnosprawnych.
Dzisiejsze otwarcie ogrodu terapeutycznego przy Środowiskowym Domu Samopomocy upłynęło w bardzo radosnej atmosferze. Na spotkanie przybyli wolontariusze oraz podopieczni. To właśnie dzięki ich wysiłkowi, a także dzięki wsparciu członków Centrum Integracji Społecznej mógł powstać ogród terapeutyczny.
– Ogród jest terapeutyczny, ponieważ podczas prac w ogrodzie wykonuje się też terapię, takie jest założenie. Wszyscy pewnie myślą, że terapia polega na tym, że siada się w wygodnych fotelach i mówi się o pewnych kwestiach, pewnych tematach, ale tak naprawdę prawdziwa terapia jest praktyczna. Kiedy uczestnik wykonuje jakieś praktyczne zadanie, sadzi, wysiewa nasiona, to w tym czasie podejmowane są istotne tematy. I nawet nie zdaje on sobie z tego sprawy, nie jest zorientowany, a przy tym jest pozbawiony stresu, że musi odpowiadać na pytania. I nawiązuje się typowa relacja terapeutyczna, a my jesteśmy wtedy w stanie temu uczestnikowi pomóc – mówi Angelika Szuran-Karpiej, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Słupsku. – Oprócz tego, oprócz tej prawdziwej terapii są też zajęcia praktyczne. Wszyscy podopieczni mogą uczestniczyć w prostych zadaniach ogrodniczych typu grabienie, zbieranie, wysiewanie. Naprawdę niektóre osoby, jeśli chodzi o uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy, robiły to po raz pierwszy w życiu.
Środowiskowy Dom Samopomocy jest jednostką wsparcia dziennego dla grupy 60 dorosłych osób chorych i zaburzonych psychicznie oraz niepełnosprawnych intelektualnie w różnym stopniu. Podopieczni z dumą opowiadali o efektach swojej ciężkiej pracy.
– Przyniosłem pięć drzewek. Ośrodek, wszyscy dbamy, podlewamy. Będę tu przychodził odpoczywać, pomagać, co można, w jakichś rzeczach trudnych, jak ktoś potrzebuje pomocy – mówi pan Jacek, podopieczny Środowiskowego Domu Samopomocy w Słupsku. – Lubię pracować w ogrodzie. Ja też mam ogród, mam działkę, trochę się znam, niektóre rzeczy umiem, robię wszystko, co mogę, co się uda.
Głównym zadaniem realizowanym w domu samopomocy jest rehabilitacja społeczna ludzi niepełnosprawnych. Dzięki powstaniu ogrodu terapeutycznego będzie ona możliwa także na łonie natury, przy ciężkiej, ale dającej satysfakcję pracy. (opr. jwb)