K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pokonaj otyłość

0

W najbliższy czwartek, 9 czerwca, o godzinie 18 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku odbędzie się zebranie organizacyjno-edukacyjne Zespołu Koordynacji Opieki Bariatrycznej. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy zainteresowani chirurgicznymi metodami leczenia otyłości.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku wznawia spotkania organizacyjno-edukacyjne Zespołu Koordynacji Opieki Bariatrycznej. Ich tematem będzie problem otyłości w Polsce i regionie oraz chirurgiczne metody leczenia operacyjnego tej choroby. Zainteresowani dowiedzą się także o organizacji opieki nad pacjentem w Ośrodku Koordynowanej Opieki Bariatrycznej słupskiego szpitala. Wśród zaproszonych gości obecni będą lekarze różnych specjalności oraz pacjenci. Będzie można porozmawiać z dietetykami i psychodietetykami, a także z liderką terenowego stowarzyszenia chirurgicznego leczenia otyłości Małgorzatą Kalinowską.

Z naszej strony zostali zaproszeni lekarze rodzinni z regionu, aby również poszerzyć wśród nich wiedzę chirurgicznego leczenia otyłości. Na spotkaniu będą obecni lekarze, eksperci z innych dziedzin, psycholog, dietetycy. Czeka nas kilka ciekawych wykładów dotyczących suplementacji, dotyczących farmakologicznego przygotowania do chirurgicznego leczenia otyłości – mówi dr Mateusz Wityk, chirurg Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Musimy pamiętać o tym, że otyłość jest jedną z największych chorób – bo to jest choroba, z czego nie wszyscy sobie zdają sprawę – XXI wieku. Tu w szpitalu prowadzimy kompleksowe leczenie otyłości. To nie tylko operacja, ale także całe przygotowanie przedoperacyjne, praca z psychologiem, z dietetykiem, z rehabilitantem i cały nadzór pooperacyjny, ponieważ jest to choroba do końca życia, która takiego nadzoru wymaga.

Podczas darmowych konsultacji osoby zmagające się z otyłością dowiedzą się o przebiegu operacji, która jest przeprowadzana w sposób minimalnie inwazyjny, metodą laparoskopową. Lekarze poinformują też, w jaki sposób utrzymać efekt leczenia chirurgicznego. Według specjalistów, taka operacja odmieni życie otyłych pacjentów, ale jest to tylko część leczenia i powinna być traktowana jako wstęp do rozpoczęcia nowego etapu życia, do zmiany nawyków żywieniowych i przyzwyczajeń.

– Na tym spotkaniu będą pacjenci, którzy przygotowują się do chirurgicznego leczenia otyłości, tacy, którzy jeszcze nie są zdecydowani, którzy chcieliby się dowiedzieć – mówiąc kolokwialnie – z czym to się je, ale również pacjenci, którzy takie chirurgiczne leczenie otyłości przeszli. Po naszym nadzorze operacyjnym będzie można zobaczyć efekty utraty kilkudziesięciu kilogramów. Pacjenci ci przestali przyjmować albo ograniczyli przyjmowanie leków na cukrzycę, na nadciśnienie, na podwyższony poziom cholesterolu i cieszą się do tej pory zdrowym życiem – mówi dr Mateusz Wityk.

Słupski szpital jest przodującą w regionie placówką zajmującą się chirurgicznym leczeniem otyłości, uznawanej dziś za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Spotkanie organizacyjno-edukacyjne Zespołu Koordynacji Opieki Bariatrycznej będzie otwarte dla wszystkich zainteresowanych utratą masy ciała. Początek zaplanowano na najbliższy czwartek, 9 czerwca, o godzinie 18 w sali konferencyjnej budynku administracji słupskiego szpitala. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.