K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Podniebny Dzień Mieszkańca

0

W sobotę, 4 czerwca, na terenie lotniska aeroklubu w Krępie Słupskiej odbył się Dzień Mieszkańca Gminy Słupsk. Wydarzenie przyciągnęło tłumy ludzi, na których czekały takie atrakcje jak między innymi przelot zabytkowych samolotów odrzutowych. Gwiazdą wydarzenia była młoda piosenkarka Roksana Roxie Węgiel.

Dzień Mieszkańca Gminy Słupsk powrócił do kalendarza po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Impreza rozpoczęła się o godzinie 13 na terenie lotniska aeroklubu, gdzie w upalnym słońcu zgromadził się kilkutysięczny tłum. W programie wydarzenia znalazły się m.in. wystawa samolotów, pokazy lotnicze, animacje i warsztaty dla dzieci oraz występy muzyczne i taneczne lokalnych zespołów artystycznych działających w gminie Słupsk. Zaprezentowali się także uczestnicy zajęć w Lądowisku Kultury, uczniowie gminnych placówek oświatowych oraz grupy taneczne szkoły tańca Casa de Salsa. Gwiazdą Dnia Mieszkańca była Roksana Roxie Węgiel – zwyciężczyni pierwszej edycji programu The Voice Kids oraz 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, które odbyły się w 2018 roku. 17-letnia piosenkarka porwała tłumy zgromadzone przy scenie do wspólnego śpiewania.

Dzień Mieszkańca Gminy Słupsk to święto nas wszystkich, czyli społeczności, która tworzy gminę – mówi Zbigniew Gach, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk. – To już prawie 50 lat samorządu gminnego, bo w przyszłym roku 50-lecie istnienia najpierw gminy Ryczewo, a teraz gminy Słupsk. Świętujemy naszą wspólnotę. Wszystkie organizacje społeczne są tutaj obecne. To jest 20 kół gospodyń wiejskich, ochotnicza straż pożarna. Zwyczajowo Dzień Mieszkańca odbywał się na placu przez Parkiem Wodnym w Redzikowie, a teraz nam się wydaje, że lokalizacja w Krępie Słupskiej jest naprawdę fajna.

Około godziny 15:20 wszyscy popatrzyli w niebo, na którym miał miejsce niezwykły przelot zabytkowych samolotów odrzutowych, słynnych MIG-ów. Były nimi samolot szkolno bojowy SB-LIM 2 z 1953 roku oraz jednomiejscowy LIM 2 z 1955 roku. Myśliwce nad regionem słupskim pojawiły się pierwszy raz od ponad 20 lat.

– Znaleźliśmy sponsorów, a jednym z nich okazał się pan Ireneusz Mikucki, prezes firmy SIMP BHP, który dzisiaj będzie też uczestnikiem naszego pokazu – podkreśla Ryszard Kuras, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. – Będzie leciał w drugiej kabinie samolotu SB-LIM 2. Startują z Piły na samolocie bojowym MIG 15, to jest nazwa rosyjska, a LIM 2 jest nazwa polską. Kupiliśmy kiedyś licencję od Rosjan i zmieniliśmy nazwę. Samolotem bojowym będzie leciał Bartek Maciejczyk, a za sterami szkolno-bojowego będzie Mateusz Strama.

Współorganizator wydarzenia – Aeroklub Słupski umożliwił także zwiedzanie innych maszyn oraz przelot helikopterem i szybowcem nad terenem lotniska. Na tych, którzy woleli pozostać przy przyziemnych atrakcjach przy kilkudziesięciu stoiskach czekała m.in. strefa warsztatów i animacji dla dzieci, gdzie prowadzono zajęcia ceramiczne i wikliniarskie. Przeprowadzono też zajęcia plastyczne w strefie „Bąbelkowo”, były dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci i boiska do gry w piłkę oraz wiele innych atrakcji.

Dzień Mieszkańca w Krępie Słupskiej okazał się sukcesem, jednak jak to bywa w przypadku wielkich imprez – łatwiej było na nią dotrzeć niż ją opuścić. Oczekiwanie na możliwość wyjechania z parkingu w sznurze stojących w korku samochodów trwało ponad pół godziny, nad czym wyraźnie nie panowali kierujący ruchem strażacy. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.