K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Konstytucyjny start

0

Słupsk jest miastem, z którego wystartowała tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji Tour de Konstytucja. Na słupskich bulwarach w okolicy Białego Spichlerza można było porozmawiać z przedstawicielami środowisk prawniczych i ruchów obywatelskich, wziąć udział w quizach i zabawach, a także skorzystać z przygotowanego poczęstunku.

Inauguracja tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji Tour de Konstytucja powierzona została Słupskowi. Ciężar organizacyjny wzięły na siebie dwa stowarzyszenia – Kobiecy Słupsk i Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris. Liczne stoiska zaopatrzone zostały w egzemplarze Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz gadżety promujące ten akt prawny i sama akcję. Na bulwarach w okolicach Białego Spichlerza stanęła scena, na której toczyły się dyskusje i przeprowadzane były quizy. Był też czas na muzyczne atrakcje. Ta edycja Tour de Konstytucja wyrusza w trasę po Polsce po hasłem „Z Europą nam po drodze”, ale spoiwem na wszystkich przystankach jest konstytucja.

W tym wszystkim najważniejsi jesteśmy my jako obywatele – przekonywał Robert Hojda, prezes Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. – Ja jako obywatel, ja jako człowiek. Ten, który w tym kraju chce żyć godnie i ten, który chce budować przyszłość w tym kraju dla swoich dzieci. Bezpieczną spokojną, bez niepotrzebnych awantur i z perspektywą. Nikt tego za nas nie zrobi. To my możemy zrobić te największą pracę, jaka jest przed nami. Dlatego, tak jak w w ubiegłym roku zachęcałem, zachęcam i dzisiaj. Weźcie wszyscy ze sobą konstytucję. Zabierzcie ją do domu. Weźcie dwa egzemplarze i idźcie do osoby, z którą już nie rozmawiacie, bo się pokłóciliście czy polityka was poróżniła. Spróbujcie nawiązać ten dialog. Nie kłóćmy się, bo tego już naprawdę wystarczy. I podziałów między nami obywatelami naprawdę dość.

W rozmowach i dyskusjach uczestniczyli znani sędziowie Igor Tuleya i Paweł Juszczyszyn, a także Danuta Przywara, szefowa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Na ważne kwestie zawarte w preambule polskiej konstytucji zwróciła uwagę adwokat Anna Bogucka-Skowrońska, była senator trzech kadencji i sędzia Trybunału Stanu.

Jest w preambule słynna triada wartości: prawda, dobro i piękno – przypomniała Anna Bogucka-Skowrońska. – Dlaczego piękno? Nie tylko z uwagi na kulturę. Chodzi o doskonałość, o harmonię całego świata, ducha. I to, co pan tutaj przed chwilą mówił, że ja człowiek, to z filozofii personalistycznej człowieka. Ja człowiek, ja obywatel, ja członek wspólnoty to są pierwsze wartości.

Jak na każdym przystanku Tour de Konstytucji także w Słupsku zadbano o atrakcje dla najmłodszych. Czekały na nich zabawy i gry. Nie zabrakło stoisk z domowymi wypiekami i bardziej pożywnym posiłkiem przygotowanym przez wolontariuszy akcji. Spragnieni mogli skorzystać z wody serwowanej przez słupską spółkę Wodociągi. Z przystanku Słupsk Tour de Konstytucja przeniósł się do Polanowa, a stamtąd ruszył w trasę po całej Polsce. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.