K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Laureaci konkursu

0

Wczoraj w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku odbyło się wręczenie wyróżnień i nagród uczestnikom I edycji konkursu pn. „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”. W zmaganiach wzięło udział ponad 180 uczniów z całego województwa pomorskiego.

Akademia Pomorska w Słupsku zorganizowała konkurs dla uczniów szkół średnich z województwa pomorskiego pn. „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”. Honorowy patronat nad konkursem objęła Komenda Miejska Policji w Słupsku.

– Bardzo się cieszymy, że możemy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Dzisiaj jest podsumowanie, gala finałowa z laureatami tego konkursu – mówi sierż. szt. Jakub Bagiński, oficer prasowy KMP w Słupsku. – Dla nas promocja bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni jest bardzo ważna. Przy każdej okazji staramy się rozmawiać zarówno z osobami młodszymi, jak i z rodzicami czy dziadkami tych osób o tym, aby w internecie postępować w sposób bezpieczny, a przede wszystkim stosować zasadę ograniczonego zaufania szczególnie w przypadkach, kiedy chodzi o nasze oszczędności.

W wojewódzkich zmaganiach wzięło udział ponad 180 uczniów. Dziesięcioro laureatów nagrodzono dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Najlepsi mogli liczyć także na nagrody pieniężne. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na tematykę bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz umiejętnego korzystania z sieci internetowej. Test konkursowy przeprowadzony był za pośrednictwem platformy e-learningowej. Na zakończeniu obecni byli przedstawiciele policji oraz Akademii Pomorskiej, którzy informowali o ofercie edukacyjnej w zakresie cyberbezpieczeństwa.

– Również kreujemy w inicjatywie edukacji, zwrócenie uwagi na pedagogów, na osoby, które związane są z siłami mundurowych, związane z nowoczesnością, bezpieczeństwem i sztuczną inteligencją – mówi dr Joanna Grubicka, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni AP w Słupsku. – Ale najważniejszy element to ukłon do inżynierii cyberprzestrzeni. Idziemy z duchem tego, co jest istotne, co cały czas dzisiaj od początku powtarzamy, a na co wy, młodzi ludzie, widzicie dzisiaj zapotrzebowanie. I ten element istotności jest jakby ważniejszy. Niedawno, 23 kwietnia 2022, weszła ustawa o formowaniu wojsk obrony cyberprzestrzeni. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Po kierunku inżynieria cyberprzestrzeni mamy dwie ścieżki edukacyjne – kryptologia cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwo mediów.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął Szymon Pettke z Technikum nr 1 w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie. Poza nagrodami dla najlepszego zawodnika technikum z Wejherowa otrzymało również urządzenie wielofunkcyjne o wartości około 3000 złotych. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.