K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Folkowo w Damnicy

0

Tylko do niedzieli, 12 czerwca, kapele i zespoły ludowe, które chcą wziąć udział w V Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” w Damnicy mogą przysyłać swoje zgłoszenia. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla uczestników wydarzenia, które odbędzie się w sobotę, 25 czerwca, w parku przy pałacu.

V Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” odbędzie się w sobotę, 25 czerwca, w parku przy XIX-wiecznym pałacu w Damnicy. Jest to coroczna impreza o zasięgu regionalnym, której głównym celem jest propagowanie kultury ludowej w nowoczesnej odsłonie. Festiwal ma charakter konkursu, w którym wezmą udział muzycy z różnych grup wiekowych, pochodzący z województwa pomorskiego. Obecnie organizatorzy czekają na zgłoszenia zespołów i kapel ludowych, które chciałyby zaprezentować swoje umiejętności muzyczne. Chętni muszą się jednak pospieszyć i przysłać nagrania do niedzieli 12 czerwca na adres: [email protected].

Prezentacja powinna trwać do 12 minut – informuje Sandra Winnicka, dyrektor Centrum Kultury Powiatu Słupskiego. Jest to konkurs międzypokoleniowy, więc mogą w nim wziąć udział zespoły dziecięce, młodzieżowe, seniorzy. Tutaj nie ma ograniczeń. Na podstawie zgłoszeń chcemy wyłonić około 15 zespołów, które wezmą udział w festiwalu.

Występom konkursowym kapel i zespołów towarzyszyć będą wydarzenia promujące kulturę wiejską oraz twórców ludowych z regionu. Odbędą się m.in. kiermasz kół gospodyń wiejskich, wystawy rękodzieła i starych maszyn rolniczych. Zaplanowano również potańcówkę dla biesiadników połączoną ze wspólnym śpiewem. Uczestnicy będą mogli także wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach sztuki użytkowej prowadzonych przez lokalnych artystów.

Będą to różne warsztaty związane z tematyką ludową – zapowiada Sandra Winnicka. Będą to warsztaty tkackie, garncarskie, warsztaty malowania na drewnie, rzeźbiarskie, a nawet warsztaty zielarskie. Oprócz tego kiermasz kół gospodyń wiejskich, pyszne regionalne potrawy. Będzie też można zakupić zdrową żywność od certyfikowanych wystawców.
Wszyscy przybyli na imprezę będą też mieli możliwość zwiedzenia zabytkowych wnętrz pałacu wybudowanego w latach 70. XIX wieku. To jednak nie wszystko.

Jednym z elementów festiwalu jest też konkurs plastyczny dla rodzin pod hasłem „Życie na wsi” – dopowiada Sandra Winnicka. Na te prace też oczekujemy. Podczas festiwalu będzie wystawa tych prac. Nagrodzimy też wszystkich biorących udział w konkursie. O godzinie 16 wystąpi zespół Lunowe, wspaniale młode dziewczyny, fantastycznie śpiewające, więc jeśli ktoś lubi taka muzykę, to na pewno będzie zadowolony.

V Festiwal Zespołów Folklorystycznych w Damnicy jest organizowany przez Centrum Kultury Powiatu Słupskiego pod patronatem starosty słupskiego i marszałka województwa pomorskiego. Szczegółowe informacje dotyczące udziału w festiwalu dostępne są na stronie CKPS (https://kultura.powiatslupsk.pl). (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.