K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Słupki zraszające

0

Zbliżające się lato i utrzymująca się od kilku dni upalna pogoda skłoniły słupskie Wodociągi do montażu w przestrzeni miejskiej dwóch słupków zraszających. Swoim wyglądem przypominają one ściętą latarnię i można je spotkać na Starym Rynku oraz na deptaku przy ulicy Wojska Polskiego.

Słupki zraszające w stylu retro pojawiły się w tym tygodniu w przestrzeni miejskiej Słupska. Można je spotkać w dwóch miejscach – na deptaku w ulicy Wojska Polskiego – przy skrzyżowaniu z ulicą Adama Mickiewicza – oraz na Starym Rynku. Słupki wyglądem przypominają ściętą lub małą latarnię zwieńczoną kielichem, w którym zamontowano 8 dysz zraszających skierowanych w każda stronę. Zraszacze już pełnią swoją rolę w związku z utrzymującą się od kilku dni upalną pogodą i z pewnością posłużą przechodniom podczas zbliżającego się lata. Za ich zamówienie i zainstalowanie odpowiadają słupskie Wodociągi.

W tym miesiącu zamontowaliśmy dwa słupki zraszające – jest to nazwa handlowa producenta, my je nazywamy parasolami deszczowymi czy wodnymi. Ta lokalizacja wynika też z możliwości podłączenia do sieci wodociągowej, bo musi być przygotowane odpowiednie podejście wodociągowe – mówi Krzysztof Krzaczkowski, kierownik Działu Eksploatacji Sieci Wodno-Kanalizacyjnej Wodociągów Słupsk. Urządzenia te są wyposażone w czujniki temperatury. W momencie gdy temperatura powietrza wzrośnie do zadanej temperatury, urządzenie samoistnie się uruchamia, a po zachodzie słońca, gdy temperatura spadnie, urządzenie samo się wyłączy. Dlaczego tylko dwa? Zakupiliśmy dwa, bo są to pewne koszty, więc na razie posiadamy jedynie dwie sztuki.

Estetyczne zraszacze wzbudzają zaciekawienie spacerujących po mieście słupszczan i turystów. Są też elementem malej architektury i stanowią alternatywę dla kurtyn wodnych. Słupki pozwalają ochłodzić się przechodniom w gorące dni, a przy tym mają niewielkie zużycie wody.

– Słupek wytwarza delikatną mgiełkę wodną, która z wiatrem jest przenoszona i daje to przyjemny efekt dla przechodniów, którzy znajdują się tam w tym czasie – mówi K. Krzaczkowski.

Oprócz stylowych słupków w sezonie letnim nadal będzie funkcjonować poidełko na Starym Rynku. Natomiast na skwer im. Pierwszych Słupszczan przy ulicy Stefana Starzyńskiego powróciła znana słupszczanom tradycyjna kurtyna wodna. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.