K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

40 lat Fantazji

0

W sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica odbył się jubileuszowy koncert „40 lat minęło” z okazji 40-lecia chóru Fantazja, działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku. W wydarzeniu wzięli udział byli oraz obecni członkowie chóru, który założyła i do dziś z sukcesami prowadzi Lilianna Zdolińska.

Koncert jubileuszowy „40 lat minęło” z okazji 40-lecia słupskiego chóru Fantazja odbył się w minioną sobotę w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica. Tak naprawdę założony w 1980 roku chór liczy już sobie 42 lata, jednak pandemia nie pozwoliła na uroczyste świętowanie dwa lata temu. Chórzystki oraz soliści do jubileuszu przygotowywali się od kilku miesięcy. Publiczność miała okazję uczestniczyć w bogatym w repertuar 4-godzinnym koncercie, w którym nie zabrakło wspomnień i wzruszeń. Wydarzenie podzielono na dwie obszerne części. W pierwszej z ich Fantazja zaśpiewała utwory a capella. Wśród nich znalazły się te specjalnie przygotowane na ten koncert, a także kilka ulubionych utworów śpiewanych przez wiele pokoleń chórzystów, m.in. „Do życia mnie budzi muzyka”. Wyświetlono także podziękowania, które przysłały absolwentki mieszkające w innych miastach w Polsce i za granicą. Wszyscy zgodnie przyznali, że lata spędzone w chórze były najlepszymi w ich życiu.

Przyjechały do nas absolwentki, mogę powiedzieć, niemal z całego świata, bo są nie tylko z Polski i Europy, ale również ze Stanów Zjednoczonych – informuje Aleksandra Cybula z chóru Fantazja. – Myślę, że jest to dla nas i dla pani dyrygent wielkie, ogromne wydarzenie.

– Emocje są naprawdę duże, bo jednak to było dużo spędzonego czasu nad przygotowaniem utworów, ale w miłej atmosferze, bo to sama przyjemność – zapewnia Natalia Kwiatek z chóru Fantazja. – Trzymamy kciuki za to, żeby wszystko wyszło tak, jak powinno, jak zostało przygotowane.

W drugiej części koncertu chórowi towarzyszyła Słupska Sinfonietta pod batutą Macieja Banachowskiego, a solistami byli Aleksandra Cybula,. Dominik Kwiatkowski i Piotr Pastuszka. Ten ostatni i Dina Prokotyliuk zaśpiewali „Time To Say Goodbye”. Finałem koncertu na 40-lecie działalności chóru było brawurowe wykonanie wiązanek przebojów zespołu Abba.

Goście uroczystości przypomnieli, że łącznie przez ponad 40 lat chór zdobył dziesiątki nagród, a przewinęło się przez niego ponad 600 osób. Podkreślono integralność chóru z II Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku, przy którym działa oraz wspaniałą atmosferę panującą na próbach.

Myślę, że są to wielkie emocje – mówi Martyna Kotowicz z chóru Fantazja. – Na pewno ekscytacja, ale też lekki stres. Szczerze, to nie można uwierzyć, że to już 40 lat i mimo że nie ma nas tu wszystkich od początku, to wszyscy jesteśmy przejęci tym wydarzeniem.

Pamiętam, jak sama byłam aktywnym członkiem, bo już niestety też jestem absolwentką, a dwa lata temu miałam przyjemność uczestniczyć trochę w takich sprawach organizacyjnych, wtedy pomysłów było bardzo wiele, a realizacja nie była możliwa – wspomina Olga Wieliczko z chóru Fantazja. – Teraz, kiedy spotykamy się wszyscy na tej wspólnej scenie, to tyle pokoleń. Mamy tutaj dziewczyny, które pamiętają początki chóru. Są dziewczyny, które są w chórze dosłownie od roku i spotykamy się wszystkie na jednej scenie, to szok, niedowierzanie i… mowę odejmuje.

Jest to dla nas wyjątkowa okazja – podkreśla Adriana Picz z chóru Fantazja. – Są chórzystki, które nadal są w wieku szkolnym, licealnym, ale są również 20+. 30+, 40+ i myślę, że wyżej. Sądzę, że po tylu latach, pomimo kilometrów i oceanów, które dzielą nas od Słupska i od tej sali, fakt, że tyle osób przybyło, żeby uwiecznić tę niezwykłą rocznicę świadczy o tym, jak ważna jest dla nas ta okazja, to przeżycie.

Podczas przemówień ze sceny gratulacje płynęły od różnych ludzi i instytucji. Były nagrody, odznaczenia, kwiaty i brawa. Największe podziękowania składano twórczyni chóru, Liliannie Zdolińskiej, która nie kryła wzruszenia. Dziękowano także Teresie Majce, współtworzącej chór.

Emocje są ogromne, jak powiedziały moje kochane chórzystki dawne i obecne – przyznaje Lilianna Zdolińska, założycielka i dyrygentka chóru Fantazja. – Chór powstał w 1980 roku jako chór dziecięcy dawnej Szkoły Podstawowej nr 5 przy ulicy Prusa. Potem chór śpiewał w tym samym budynku, ale zmieniały się szkoły. Był chór gimnazjum, potem chór dziecięco-młodzieżowy nowej szkoły nr 5 i drugiego liceum, a w tej chwili jesteśmy chórem śpiewającym w dwóch formacjach, jako chór żeński oraz chór mieszany i śpiewamy przy II Liceum Ogólnokształcącym. Dzisiaj jest nas około 80 osób. Nowy skład to 30 osób. Często większość tych młodych osób śpiewa od września. Około 50 osób to są absolwentki z różnych roczników. Jestem szczęśliwa, wzruszona…

Na koniec zaproszono wszystkich na obchody 50-lecia chóru Fantazja, które odbędą się już za 8 lat. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.