K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Gwiezdny Krąg

0

Dzisiaj w słupskim Inkubatorze Technologicznym odbyło się podsumowanie XVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Olimpiada składała się z trzech etapów, w których udział wzięło 1990 uczniów.

Zakończyła się 17. edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. W tym roku podsumowanie wydarzenia odbyło się w słupskim Inkubatorze Technologicznym. W pierwszym etapie rywalizacji wzięło udział prawie 2 tysiące uczniów z całego kraju. Dzisiaj nagrody i wyróżnienia otrzymało 10 najlepszych zawodników. W opinii jury konkursu poziom wiedzy uczestników z roku na rok jest coraz wyższy.

– Organizujemy ten konkurs oczywiście nie tylko po to, żeby zwycięzcy skorzystali z tego, tylko dlatego, że Unia Europejska tak niesamowicie przenika wszystkie dziedziny życia, dużo bardziej, niż zazwyczaj to sobie uświadamiamy, że po prostu warto, aby o tym wiedzieć – mówi Filip Skawiński, p.o. szefa Wydziału Politycznego Komisji Europejskiej. – Tutaj trafiają najlepsi. Na pierwszym etapie jest tak, że cieszyłbym się, gdyby większość obywateli miała takie pojęcie jak uczniowie, którzy w nim startują, ponieważ z grubsza wiedzą, po co jest Unia Europejska i czym się zajmuje. A to już jest nieźle, bo niestety – myślę – większość naszych obywateli, nawet wykształconych na ten temat nie ma tak naprawdę za wiele przemyśleń. Później, na kolejnych etapach zostają ci, którzy potrafią lepiej wypaść w tych testach i w efekcie ta dziesiątka to osoby naprawdę o wybitnej wiedzy. Takiej, że – chociaż Unią Europejską zajmuję się zawodowo od 15 lat, wcześniej studiowałem i napisałem na ten temat doktorat – zdarza mi się od nich usłyszeć coś, o czym jeszcze sam nie słyszałem, a co okazuje się poprawne, więc to pokazuje, że dokopują się do wielkich ciekawostek. A co jeszcze ważne, potrafią to dobrze pokazać, zaprezentować. My nie tylko sprawdzamy wiedzę książkową, sprawdzamy, czy oni naprawdę to rozumieją i wiedzą, jak to działa.

Aby znaleźć się w dziesiątce najlepszych, laureaci musieli przejść trzy bardzo wymagające etapy olimpiady. W wydarzeniu wziął m.in. udział Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego w latach 2010-2014.

– Dobrze inwestujecie swój czas. Warto być eurokompetentnym, bo to otwiera nie tylko perspektywę krajową, ale również zagraniczną. Pierwszym krokiem powinien być staż jako nagroda główna w moim biurze. Mieliśmy z tym kłopot w czasie covidu, więc zrobiła się kolejka, którą będziemy próbowali rozładować przez najbliższe dwa lata. Ale chciałbym też powierzyć tu wam wszystkim misję pielęgnowania tego, co się nazywa wspólną Europą, a jej wartość doceniamy właśnie teraz, kiedy za miedzą mamy okrutną wojnę i kiedy wasi rówieśnicy oddają życie za swoją ojczyznę. Dlatego decyzja waszych rodziców o tym, żeby być w Unii Europejskiej czy w NATO, była niezwykle istotna również egzystencjalnie, bo na kontynent w wyniku tej wojny wróciły lęki egzystencjalne, których nie było. Najpierw wróciły przy fali terroryzmu, a teraz wobec tej wojny imperializmu Putina. Tak więc dobrze, że znaleźliśmy się pod skrzydłami NATO i możemy czerpać korzyści z Unii Europejskiej. Tylko proszę pamiętać, że to jest zmaterializowana utopia na kontynencie, na którym wojna była kiedyś stanem zwykłym, a pokój był stanem przejściowym, że to jest jednak dzieło ludzkie, więc pamiętajcie, że to dzieło dobrych ludzi, a może być zniszczone przez złych ludzi, dlatego wam powierzam misję pielęgnowania wartości Unii Europejskiej, wspólnej Europy w trudnych czasach i dokładania waszej cegiełki – zwrócił się do młodzieży podczas uroczystości kończącej Gwiezdny Krąg Janusz Lewandowski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Ostatecznie o pierwsze miejsce oraz nagrodę w postaci stażu w biurze Janusza Lewandowskiego walczyli Maksymilian Grądz oraz Zuzanna Marciniak.

– Zwycięzcą czy też zwyciężczynią – gender jest, i jest to bardzo po europejsku poprawne – jest pani Zuzanna Marciniak – ogłosił europarlamentarzysta. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.