K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Naukowy piknik

0

Dziewięćdziesięcioro uczniów z dziewięciu szkół podstawowych wzięło dzisiaj udział w „Naukowym Pikniku Żeglarskim”. Piknik jest jednym z działań mających rozwijać kompetencje uczniów i nauczycieli poprzez edukację morską i żeglarską.

Prawie setka uczniów szkół podstawowych z rejonu miasta Słupska, gminy Słupsk oraz gminy Kobylnica wzięła dzisiaj udział w „Naukowym Pikniku Żeglarskim”. Wydarzenie było jednym z działań zaplanowanych w ramach projektu „Rejs po wiedzę – rozwój kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli poprzez edukację morską i żeglarską”.

– Piknik jest w zasadzie wstępem do edukacji morsko-żeglarskiej, ponieważ sporo dzieci w ogóle nie miało możliwości wsiąść na łódkę. Dlatego postanowiliśmy, korzystając z tego, że bierzemy udział w projekcie, zorganizować piknik, aby dzieci z tych szkół zapoczątkowały u siebie taką zajawkę dotyczącą edukacji morskiej – mówi Paweł Dajer, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku.

– Organizatorzy i firmy, które pomogły w organizacji tego pikniku, postarali się o wiele atrakcji. To nie tylko pływanie na łódkach, na Optymistach, dzięki Centrum Sportów Wodnych Opty w Ustce, to także kajaki, które otrzymaliśmy z PTTK-u. Wędkarze uczą łowić ryby i zarzucać wędkę. Park Krajobrazowy Dolina Słupi także przygotował różne atrakcje z nagrodami i upominkami. Staramy się po prostu zaszczepić jakąś nową pasję wśród dzieci, może odkryją jakieś zainteresowania. Mamy też deski Sup z Ustki, Wind, bo przecież nie tylko nad jeziorem czy nad morzem z tym żaglem można uczyć się podróżować, ale także na desce – mówi Anna Butryn, szkolny koordynator projektu „Rejs po wiedzę”. – Piknik to jedno z działań w projekcie. Takie pikniki będzie jeszcze organizowała gmina Kobylnica i Bierkowo dla tych dziewięciu szkół, które biorą udział w projekcie. Jego założeniem jest edukowanie dzieci, wynikające w zasadzie z naszego nadmorskiego położenia, żeby zaszczepić tę pasję uprawiania sportów wodnych oraz zainteresowania w ogóle naszą okolicą, Doliną Słupi.

Projekt jest dwuletni, w tym momencie ku końcowi zbliża się pierwszy rok działalności „Rejsu po wiedzę”. Młodzi żeglarze pływający po stawku łabędzim cały czas byli pod baczną obserwacją ratowników wodnych. Poza atrakcjami na stawie uczniowie mogli się nauczyć, jak poprawnie wiązać linę i jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś wypadnie za burtę.

Dzieci z chęcią brały również udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy. Dowiedziały się o różnicach pomiędzy ratowaniem osoby dorosłej a ratowaniem niemowlęcia. Na koniec zobaczyć mogły pokaz z wykorzystaniem defibrylatora.

Każdy z młodych uczestników naukowego pikniku otrzymał na zakończenie certyfikat. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.