K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Iskra coraz bliżej

0

W piątek, 10 czerwca, w Redzikowie odbyło się oficjalne przekazanie przez Urząd Gminy Słupsk terenu pod budowę pomnika samolotu szkolno-treningowego TS-11 Iskra. Wykonawca ma 3 miesiące na realizację prac, a odsłonięcie ma nastąpić 17 września, w dniu obchodów 70. rocznicy utworzenia 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

W miniony piątek, 10 czerwca, w Redzikowie oficjalnie przekazano plac, na którym już niedługo ma stanąć pomnik samolotu szkolno-treningowego TS-11 Iskra. Monument zostanie usytuowany w sąsiedztwie Lądowiska Kultury i budowanego właśnie skateparku. Prace przeprowadzi firma Obróbka Metali Mieczysława Mielnika z Włynkówka, która na realizację zadania ma trzy miesiące.

– W pierwszej kolejności chcemy fundament betonowy wylać ze zbrojeniem, na którym będzie postawiona cała konstrukcja, która utrzyma samolot w powietrzu, konstrukcja na zasadzie łuku, pokryta blachą, tak aby to był pełen kształt, swego rodzaju odwzorowanie, smuga dymu ciągnąca się za samolotem. I będzie to schodziło do ziemi. Samolot uniesiony, najniższy punkt 3 metry nad ziemią – mówi Mieczysław Mielnik z firmy Obróbka Metali we Włynkówku.
Przypomnijmy: Iskra została pozyskana przez stowarzyszenie rok temu z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Pomnik miał powstać jesienią ubiegłego roku, ale ustalanie projektu trwało dłużej. Zadowolenia nie ukrywa Ryszard Kuras, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.
– Przede wszystkim cieszymy się, że znaleźliśmy wykonawcę, pana Mieczysława Mielnika, i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, ponieważ opracował taką koncepcję pomnika, jaką myśmy zakładali, i chcieliśmy, żeby taka była – mówi Ryszard Kuras ze Stowarzyszenia Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. – Wykonał to ze swoją załogą, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Pomagamy, jak tylko możemy i będziemy wspierać pana Mieczysława w realizacji. Chcielibyśmy rzeczywiście, żeby ten pomnik powstał jak najszybciej, natomiast samo otwarcie planujemy na 17 września, w 70. rocznicę powstania pułku. Przy okazji chcemy zorganizować 20. rocznicę powstania Stowarzyszenia Przyjaciół i jednocześnie chcielibyśmy, żeby przyjechał do nas, tak jak obiecał, generał Hermaszewski, który służył w naszym pułku. Obiecał, że przyjedzie i osobiście będzie chciał dokonać odsłonięcia pomnika tego samolotu.
Będzie to piąty lotniczy pomnik stojący w Redzikowie, obok znajdujących się już tam czterech MIG-ów, które stanowiły wyposażenie rozformowanego w grudniu 2000 roku 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.