K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Tenis Sprawni Razem

0

W Słupsku odbył się Ogólnopolski Turniej Tenisa Ziemnego w kategorii niepełnosprawnych intelektualnie dziewcząt i chłopców Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni Razem”.

Na kortach ziemnych Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy stadionie 650-lecia oraz na krytych kortach przy Szkole Podstawowej nr 5, przez dwa dni rozgrywany był Ogólnopolski Turniej Tenisa Ziemnego Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni Razem”. W zawodach wystartowało 40 zawodników – uczniów i absolwentów z ośmiu specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych z całej Polski. Przed najlepszymi otwiera się szansa reprezentowania barw kraju.

W lipcu odbywają się mistrzostwa świata w tenisie i mistrzostwa Europy w pozostałych dyscyplinach sportowych w Krakowie – informuje Andrzej Kulhawik, trener kadry Polski „Sprawni Razem”. – Niedawno byliśmy w Bolton, byliśmy w Brisbane w Australii, a teraz spotykamy się w Polsce. To jest nobilitacja dla Polskiego Związku „Sprawnych Razem”, że te imprezę zorganizuje. Dzisiaj odbywają się mistrzostwa, które wyłonią zawodników, którzy na mistrzostwa świata pojada do Krakowa. W tej chwili w grze jest trzech rozstawionych. To Mateusz Stusiński z Głogowa, Kamil Konkel z Czerska i Marcin z Kłodzka. Wśród dziewcząt mamy trzy najmocniejsze dziewczynki. To Natalia Babińska z Czerska, Kamila Buczkowska ze Słupska i Agnieszka Krefta z Bytowa. Będziemy robić wszystko, żeby pojechały cztery najmocniejsze dziewczyny.

Zawody były już 35. imprezą rangi ogólnopolskiej organizowaną w Słupsku. Dla Wiesława Romańskiego, nauczyciela wychowania fizycznego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. UNICEF w Słupsku, były to ostatnie zawody które organizował. Tenis ziemny to jedna z czołowych dyscyplin sportowych uprawianych w słupskiej placówce. To nie przypadek, że ster po Romańskim przejmuje Marek Zawadzki, wielki pasjonat tenisa w Słupsku.

Staramy się kontynuować tę działalność Wieśka, żeby nie poszła na marne – zapewnia Marek Zawadzki, współorganizator turnieju. – Mam nadzieję, że jakoś to się uda. Będę się starał organizować zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych i z ośrodków szkolno-wychowawczych oraz zawody dla nich. Wiele lat już współpracujemy. Organizujemy zajęcia, obozy, zawody. Nasza współpraca trwa już kilkanaście lat.

Za lata pracy na rzecz sportu „Sprawni Razem” trener kadry Polski w tenisie Andrzej Kulhawik podziękował Wiesławowi Romańskiemu.

Wiesiu prowadził w Słupsku cztery mistrzostwa Polski – wspomina Andrzej Kulhawik. – Woził te dzieci do Kłodzka, do Głogowa, do Sopotu. Jest to naprawdę oddany człowiek i trzeba mu wdzięcznie podziękować za jego wkład. Nie tylko za tenis, bo jak wiem, piłkę koszykową też Wiesiu trzyma pod swoim ramieniem. Na zakończenie tej pięknej drogi tenisowej, chcę ci, Wiesiu, powiedzieć wiersz naszego wieszcza Władysława Broniewskiego o przekwitaniu.

Przekwita wszystko, przekwita,
i kwita.
Wyrasta wszystko, przerasta,
i basta.
A ja i wyrosłem, i przerosłem,
doniosłem to, co niosłem –
myślicie, że kilka łez jak kamienie? –
nie! – moje życie i moje sumienie.”

To Wiesiu, na koniec twojej działalności, twojego zaangażowania dla dzieci. Dziękuję za wszystko bardzo gorąco i, jak to mówią, planów na emeryturze – życzył Andrzej Kulhawik.

Po dwudniowych zmaganiach tenisowych w kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Gros z UKS Kłodzko, natomiast w kategorii chłopców zwyciężył Dawid Gajda z UKS Start Lębork. W kategorii open kobiet mistrzostwo wywalczyła Natalia Babińska z Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Razem” Czersk, a wśród mężczyzn mistrzem został Mateusz Stusiński z Głogowskiego Towarzystwa Tenisowego „Sprawni Razem”. W grze podwójnej mężczyzn zwyciężyli Mateusz Stusiński i Mateusz Szałek (GTT Głogów). W kategorii kobiet tytuł mistrzowski zdobyłu Kamila Buczkowska (UKS „Sprawni Razem” Słupsk) i Agnieszka Krefta (UKS Bytów). Spośród zawodników Słupska medal brązowy w singlu zdobył Jakub Grzebiński. Taki sam zdobył też w grze podwójnej z Błażejem Dudziakiem. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.