K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Powitanie lata z Ekonomikiem

0

W miniony weekend, 11 i 12 czerwca, miały miejsce dwa wydarzenia zorganizowane dla wszystkich mieszkańców przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupsku. W sobotę odbyła się impreza „Biegamy z Ekonomikiem”, a w niedzielę piknik rodzinny „Powitanie lata z Ekonomikiem”. Oba wydarzenia zostały zrealizowane w ramach Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 2022.

Impreza „Biegamy z Ekonomikiem” odbyła się w minioną sobotę, 11 czerwca, na terenie stadionu 650-lecia w Słupsku. Była to już VII edycja tego biegu, do którego przystąpiło około 150 uczestników. Dystans liczył 5 kilometrów. Start i metę wyznaczono przed wejściem do hali lekkoatletycznej, a trasa wiodła krętymi ścieżkami Lasku Północnego. Wszyscy zgłoszeni do zawodów otrzymali pakiety startowe w postaci koszulek, a przed startem przeprowadzono intensywną rozgrzewkę z Aktywną Fabryką. W biegu uczestniczyli zarówno doświadczeni biegacze, jak i amatorzy. Wielu spośród uczestników stanowili uczniowie Ekonomika oraz innych słupskich szkół. Zwycięzcą okazał się Aleksander Burzyński. Drugie miejsce zajął Konrad Linstedt, a trzecie Janusz Czerchawski. Najlepsza wśród kobiet okazała się Anastasia Kolchina.

– Były podbiegi, były zbiegi, trasa była odrobinę wymagająca, ale każdy biegacz z uśmiechem ukończył bieg – mówi Andrzej Symonowicz, organizator biegu, nauczyciel WF-u w ZSE w Słupsku. – Pierwszy zawodnik przybiegł w granicach 14 minut i 10-15 sekund, ostatni w granicach 44 minut. Wszyscy ukończyli bieg z wyśmienitym humorem. Mogę powiedzieć, bardzo udana impreza.

Nagrody przyznano także w kilku innych kategoriach. M.in. najszybsza spośród uczniów Ekonomika była Noemi Szwajkowska. Zwycięzcom wręczono pamiątkowe statuetki, a dla wszystkich przewidziano medale za udział w biegu. Na uczestników czekał także posiłek regeneracyjny w postaci wojskowej grochówki.

Tras była znośna, na początku pod górkę, potem czasami z górki, bardzo dużo zakrętów, na koniec trasa płaska – mówi Noemi Szwajkowska, uczennica klasy III E Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupsku. Biegło się w porządku. Ogólnie nie wiedziałam, że coś mogę zdobyć. Biegam, żeby się sprawdzić, sprawdzić swój czas i żeby pobić swój wcześniejszy rekord. I się udało. „Bieg z Ekonomikiem” to bardzo dobra inicjatywa, szczególnie że przez 2,5 roku była pandemia i siedzieliśmy w domach. Taka aktywność fizyczna pozwala nam wrócić do formy. Myślę, że coraz częściej takie biegi powinny się odbywać, ale i różne formy aktywności, nie tylko bieganie.

Dzień później, w niedzielę 12 czerwca, kontynuowano weekend z Ekonomikiem na terenie szkoły przy ulicy Jana III Sobieskiego, gdzie organizowano rodzinny piknik pod nazwą „Powitanie lata z Ekonomikiem”. W wydarzeniu uczestniczyły tłumy mieszkańców Słupska, w tym osiedla Zatorze, którzy dzięki słonecznej pogodzie i zaangażowaniu organizatorów mogli wziąć udział w wielu atrakcjach. W stoisku krainy dzieci puszczano bańki mydlane, malowano twarze i tatuaże. Nie zabrakło stolików z kolorowankami i zaplatania warkoczyków. Długa kolejka oczekujących ustawiła się również w przy stoisku kreatywnym, gdzie zaparzano zioła oraz wykonywano zapachowe mydełka. Przy stoiskach medycznych można było zadbać o zdrowie i np. zmierzyć sobie ciśnienie oraz sprawdzić poziom cukru we krwi. Piknik odwiedziły również służby mundurowe. Zachęcano do wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej, a przy stanowisku Służby Więziennej można było obejrzeć kajdanki, pałkę teleskopową oraz zostać dobrowolnie aresztowanym. Na boisku szkolnym grano w ringo, koszykówkę i unihokeja. Na specjalnie ustawionym podeście odbywała się nauka choreografii tanecznej pod okiem instruktorki Karoliny Maciejewskiej.

W czasie korzystania przez najmłodszych z uroków dmuchańców czy zjeżdżalni, rodzice mogli odpocząć i poopalać się na leżakach. Jedną z najciekawszych zabaw było przerzucanie nad siatką do gry balonika napełnionego wodą, który należało złapać w koc trzymany przez dwie osoby. Nie wszystkim ta sztuka się udawała. Dużą atrakcją była możliwość zobaczenia z bliska historycznych motocykli Harley-Davidson. Na zgłodniałych czekała darmowa strefa gastronomiczna, w której przewidziano grochówkę wojskową, wypieki i napoje. Wydarzeniu towarzyszył konkurs „Piknik Waszymi oczami” na najlepsze hasło oraz zdjęcie promujące piknik, do udziału w którym zachęcała prowadząca Agata Marzec. Zwycięzcy otrzymali rower i dwie hulajnogi. Piknik odwiedziła też absolwentka Ekonomika, a obecna prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która podkreśliła, że najważniejszy jest widok uśmiechniętych twarzy dzieci.

– Czuję satysfakcję z tego, że udało się, co widać po frekwencji, po tym, jak ludzie się bawią, cieszą – mówi Marlena Roszkowska, koordynator biegu i pikniku, nauczycielka języka niemieckiego w ZSE w Słupsku. – Tam, gdzie dmuchańce, widać, że dzieci wciąż z nich korzystają, bawią się do ostatniej minuty. Po drugiej stronie szkoły znalazły się wszystkie stanowiska, które były zaplanowane. Hitem Kraina Dzieci, dmuchańce i gastronomia, więc jestem bardzo zadowolona, także z tego, że byli też sąsiedzi, którzy podchodzą i mówią, że super, ze czegoś takiego brakowało, że tego potrzebowali, wyjść i spędzić tak miło czas, więc mam nadzieję, ze za rok także się uda i będziemy się bawić. Bardzo się cieszę, że mogliśmy zorganizować dla wszystkich mieszkańców i osób spoza Słupska, a szczególnie dla naszych sąsiadów z Zatorza, że przyszli, bawili się, korzystali, że dopisała też pogoda i wszyscy byli w dobrych humorach. Uważam, że powitanie lata na najwyższym poziomie.

Dwudniowe wydarzenia „Biegamy z Ekonomikiem” oraz „Powitanie lata z Ekonomikiem” zostały zrealizowane w ramach Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 2022, dzięki czemu udział w nich był całkowicie bezpłatny. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.