K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Spacery po Słupsku

0

W minioną środę ruszyły tegoroczne bezpłatne spacery z przewodnikiem po Słupsku. Cykliczne wędrówki, które poprowadzą eksperci, pasjonaci, historycy i miłośnicy Słupska, odbywać się będą w każdą kolejną środę o godzinie 16:30 aż do 14 września.

Bezpłatne spacery po Słupsku z przewodnikiem ruszyły w minioną środę o godzinie 16:30 spod słupskiego ratusza. Tematem pierwszego spotkania było szkolnictwo na ziemi słupskiej. Przewodnikiem był Wojciech Gajewski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Słupsku oraz nauczyciel historii w V Liceum Ogólnokształcącym, który opowiadał o przedwojennej i powojennej historii gmachu szkoły oraz historii V LO. Zgromadzeni mogli dowiedzieć się też o tym, kim była tajemnicza Deotyma, patronka ulicy, przy której znajduje się placówka. Następnie odbyło się zwiedzanie wnętrza budynku, w tym także gabinetu historii, w którym na co dzień odbywają się lekcje. Znajduje się w nim mnóstwo eksponatów i pamiątek kolekcjonerskich, wśród nich m.n. zdjęcie Słupska z 1962 roku oraz egzemplarz komunistycznej stalinowskiej konstytucji z 1952 roku z domniemanym podpisem Bolesława Bieruta. Następnie spacerowicze przeszli ulicami miasta w stronę liceum przy ulicy Szarych Szeregów, gdzie odbyła się dalsza część wycieczki. Na tym jednak piątkowy spacer po Słupsku się nie zakończył.

Udało nam się uzyskać zgodę komendanta Szkoły Policji i będziemy gościć w izbie tradycji placówki, która nie jest taką typową placówka oświatową dla młodzieży, ale wpisuje się w temat, który wybrałem – mówi Wojciech Gajewski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Słupsku, nauczyciel historii w V LO. – Będziemy w placówce, do której mieszkańcowi miasta prosto z ulicy trudno wejść, ponieważ jest obiekt o szczególnym charakterze. Ale cieszę się, że przy tej okazji otrzymaliśmy zgodę, żeby słupszczanom pokazać placówkę funkcjonującą od 1945 roku i wciąż zmieniającą się.

Cykliczne wędrówki po Słupsku, które poprowadzą eksperci, pasjonaci, historycy i miłośnicy Słupska, będą zaczynać się w każdą kolejną środę o godzinie 16:30 pod słupskim ratuszem. Tematy spacerów dotyczyć będą różnych zagadnień – od historii, najpiękniejszych budynków, rewitalizacji, muzyki, śladami Gryfitów po przyrodę miasta. Dodatkowo w sobotę, 9 lipca, z myślą o rosyjskojęzycznych mieszkańcach i turystach odbędzie się jeden spacer w języku rosyjskim.

Fundacja Partnerstwo Dorzecza Słupi prowadząca Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku już po raz czwarty organizuje bezpłatne spacery z przewodnikiem – podkreśla Aleksandra Plewka z Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku. – W tym roku czeka na nas 14 spacerów, począwszy od dzisiaj do 14 września. Dowiemy się kilku rzeczy na przykład o słupskiej gastronomii, będzie spacer artystyczny, w czym pomógł nam Słupski Ośrodek Kultury. Będzie też spacer dla dzieci z aktorami Teatru Lalki Tęcza i spacer baśniowy.

Szczegółowe informacje o kolejnych spacerach po Słupsku z przewodnikiem znaleźć można na facebookowym profilu Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku
(https://www.facebook.com/events/3332914670367591?ref=newsfeed).
(opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.