K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pociąg do kultury

0

W minionym tygodniu, 14 czerwca, w Galerii Kameralnej w Słupsku przy ul. Partyzantów odbyło się uroczyste podsumowanie VIII edycji plebiscytu „Pociąg do kultury”, realizowanego przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej wspólnie ze słupskimi i usteckimi szkołami i przedszkolami. Najlepsze placówki otrzymały statuetki i tytuł „Maszynisty kultury”.

Zeszłotygodniowa gala finałowa VIII edycji plebiscytu „Pociąg do kultury” realizowanego przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej wspólnie ze słupskimi i usteckimi szkołami oraz przedszkolami odbyła się w Galerii Kameralnej w Słupsku przy ul. Partyzantów. Celem plebiscytu było wyłonienie placówek najbardziej aktywnych i zaangażowanych w życie galerii. Istotne było również zachęcenie do korzystania z jej oferty edukacyjnej i warsztatowej, a także zaktywizowanie dzieci i młodzieży do twórczego działania.

W tym roku szkolnym, w ósmej edycji plebiscytu wzięły udział 34 szkoły i przedszkola ze Słupska i z Ustki – informuje Małgorzata Różańska z Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. – Łącznie odwiedziło naszą galerię w ramach lekcji o sztuce, w ramach zajęć edukacyjnych, warsztatów artystycznych ponad 1500 uczniów. Jest to naprawdę ogrom młodych ludzi, którzy odwiedzili nasze trzy galerie. Dla nas jest to bardzo cenne, żeby młodych ludzi wyróżnić, bo to nie tylko uczestnictwo w zajęciach, ale pomoc w różnych innych przedsięwzięciach. Jak jest potrzeba , to pomagają gdzieś tam od kuchni w realizacji naszych działań, więc ta pomoc jest również bardzo cenna.

Tradycją lat poprzednich, zwycięskim szkołom zostały przekazane przechodnie statuetki i tytuł „Maszynisty kultury” w trzech kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, w tym uczelnie i uniwersytety trzeciego wieku. Na podstawie prowadzonej punktacji wśród przedszkoli najlepsze okazało się Przedszkole Miejskie nr 7 „Kolorowe kredki” w Słupsku. W drugiej kategorii zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 5 w Słupsku. Szkoła wcześniej wygrywała w 2014 i 2017 r., a powtórzenie tego wyniku po raz trzeci oznacza, że mogła zachować statuetkę na stałe. W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia SP nr 8 w Słupsku oraz SP nr 2 w Ustce. W trzeciej kategorii, najlepsze ze szkół średnich okazało się I Liceum Ogólnokształcące. Poza laureatami BGSW przyznała też indywidualne wyróżnienia uczniom, którzy w szczególny sposób zaangażowali się w działania galerii. Nagrodzono Amelię Hinc z I LO za uczestnictwo w pracowni sitodruku, Alicję Piątak również z I LO za uczestnictwo w pracowni fotograficzno-filmowej oraz Rozalię Szapiel z ZST „Drzewniak” za uczestnictwo w pracowni fotograficzno-filmowej. Uhonorowano nauczycieli i opiekunów uczniów, a wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

My zostałyśmy wyróżnione nagrodą indywidualną za zaangażowanie w tym roku szkolnym 2021/22 – mówi Rozalia Szapiel, uczennica klasy IV TF, Zespół Szkół Technicznych „Drzewniak”. – Uczęszczałyśmy na zajęcia fotografii cyfrowej prowadzone przez pana Krzysztofa Tomasika. Zajęcia odbywały się regularnie i były dla nas taką tradycją. Parę lat już uczęszczamy, przychodzimy. Poprzez te zajęcia tak naprawdę wyrażałyśmy siebie. Zajęcia pozwalały nam odnaleźć siebie poprzez sztukę, poprzez kontakt z innymi ludźmi.

Zawsze mieliśmy możliwość wyrażenia siebie i swoich pomysłów na tych zajęciach – dodaje Alicja Piątak, uczennica klasy I B, I Liceum Ogólnokształcące w Słupsku. – Pomimo, że zawsze jakieś projekty były robione wspólnie, to nigdy nie było tak, że jest coś narzucone, że musimy tak robić, tylko zawsze każdy mógł dodać coś od siebie. Myślę, że to jest takie fajne, że indywidualnie podchodziło się do każdego projektu.

Plebiscyt „Pociąg do kultury” jest realizowany przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej. Po dwuletniej, pandemicznej przerwie VIII edycja odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego, Pomorskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Słupska i Burmistrza Miasta Ustka. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.