K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Energia z odpadów

0

23 i 24 czerwca spółka Wodociągi Słupsk organizuje dwie konferencje prasowe, tematem których będzie między innymi tworzenie lokalnego rynku energii. Spółka podsumuje także inwestycje zrealizowane w latach 2014-2022, w ramach projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Przez najbliższe dwa dni mieszkańcy Słupska i okolic będą mogli wziąć udział w otwartych konferencjach prasowych, zorganizowanych przez spółkę Wodociągi Słupsk. W czasie trwania wydarzenia spółka podsumuje inwestycje zrealizowane w ostatnich latach. Jedną z nich jest dostarczanie ciepła i energii elektrycznej do słupskiego akwaparku.

– Będziemy mówić o gospodarce w obiegu zamkniętym, że to nie jest pustosłowie, że w gospodarce komunalnej można w nowoczesnych miastach robić gospodarkę cyrkulacyjną, czyli wykorzystywać zasoby, odpady, energię, wszystko to, co do tej pory w gospodarce linearnej było dla nas odpadem i wyrzucaliśmy jako niepotrzebną rzecz – mówi Andrzej Wójtowicz, prezes Zarządu Wodociągów Słupsk. – Będzie też mowa o tym, jak się przygotowaliśmy, aby takie zakłady obsłużyć, takie jak Perla, nowoczesne, wielkie, ale i produkujące olbrzymią ilość ścieków. A więc to też jest przykład, jak odpowiednio wcześniej byliśmy w stanie zrealizować pewne projekty, z udziałem też i środków pomocowych, właśnie żeby rozwój gospodarki w regionie Słupska był jak najbardziej dynamiczny. Co widać i z czego się niezwykle cieszę, bo to dla nas wszystkich jest dobra wiadomość. Natomiast drugiego dnia będziemy mówić o energii. Chyba nikt dzisiaj nie ma wątpliwości, ze energia jest wyzwaniem i pod takim tytułem ten drugi dzień konferencyjny, piątek 24 czerwca, zatytułowaliśmy. To szczególnie zaproszenie dla przemysłu, dla tych wszystkich, którzy – tak jak m.in. Perla – chcą realizować swoje zadania inwestycyjne, a napotykają mnóstwo różnego rodzaju problemów, związanych czy to z przyłączeniem do sieci, czy z zagospodarowaniem energii nadwyżkowej, czy też z samym bilansowaniem energii. Chcemy wspólnie, w obecności radnych, otoczenia gospodarczego zastanowić się nad tym, czy w ogóle jest szansa stworzyć lokalny rynek energii, żebyśmy wykorzystali te źródła energii, o których mowa przed chwilą – że 1 mega powstaje, może powstanie kolejnych kilka w fotowoltaice, że mamy trochę wiatru. Tę energię trzeba tylko odpowiednio zbilansować, trzeba nią odpowiednio zarządzić.

Spotkanie głównie kierowane jest do przedsiębiorców i organizacji społecznych, jednak na wydarzenie przyjść mogą wszystkie chętne osoby. Rozpocznie się ono o godz. 9:30, jednak – jak informuje prezes zarządu Andrzej Wójtowicz – można przyjść szybciej i skorzystać z okazji, by zwiedzić słupską oczyszczalnię. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.