K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Erasmus w Redzikowie

0

Przez pięć dni w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Redzikowie trwały zajęcia w ramach projektu Erasmus plus, prowadzone przez nauczycieli z Wielkiej Brytanii. Pod ich okiem uczniowie wzięli udział w warsztatach teatralnych, których efektem była inscenizacja dotycząca zdrowego stylu życia w kontekście mediów społecznościowych.

Zajęcia w ramach projektu Erasmus plus, dotyczącego zdrowego stylu życia i roli teatru w edukacji trwały przez pięć dni w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Redzikowie i prowadzili je nauczyciele z Wielkiej Brytanii. Była to ostatnia część projektu, który rozpoczął się we wrześniu 2019 roku i ze względu na pandemię zakończył się dopiero teraz. W projekcie uczestniczyły także szkoły z Walii, Francji oraz Włoch. Wcześniej uczniowie z Redzikowa mieli okazję odwiedzić wymienione partnerskie placówki i zobaczyć z bliska jak wygląda system edukacji w tych państwach. Warsztaty w Redzikowie w pierwszej kolejności miały na celu zintegrowanie grupy i przygotowanie jej do realizacji wspólnego celu, którym było przedstawienie teatralne.

Jedna z pań, która prowadzi zajęcia, jest wykładowcą na uniwersytecie w Manchesterze – informuje Marta Kurzyniec-Sadowska, koordynator projektu, nauczyciel j. angielskiego w ZSP w Redzikowie. – Dzięki tym zajęciom nasza młodzież może dowiedzieć się, na czym polega drama. W Polsce nie mamy w szkołach takiego przedmiotu, natomiast jest on w szkołach brytyjskich. Myślę, że jednym z największych plusów przyjazdu i spotkań z nauczycielami z Wielkiej Brytanii, poza współpracą jest żywy język angielski, którym mogli posługiwać się przez cały tydzień, ponieważ tylko w tym języku współpracowali.

W zajęciach wzięli udział wybrani uczniowie od klasy VII szkoły podstawowej do III klasy liceum. Przewodnią ideą projektu było zdrowie psychiczne, w tym zdrowy tryb życia w kontekście używania mediów społecznościowych. Brytyjscy nauczyciele w sympatyczny sposób pokazywali młodzieży jak można się uczyć, rozwijać i wyrażać siebie, w tym także swoje uczucia i emocje poprzez zajęcia z aktorstwa.

Używamy takich technik jak drama oraz inscenizacja teatralna, aby przedstawić niebezpieczeństwa i zagrożenia, które wynikają z używania mediów społecznościowych – informuje Rebecca Patterson, wykładowca akademicki z Anglii, Manchester Metropolitan University. – Pokazujemy też pozytywne strony, takie jak możliwość bycia w stałym kontakcie oraz wspólna komunikacja. Ważną częścią zajęć była też współpraca w grupie, bycie kreatywnym, a także, jak sądzę, nauka języka angielskiego, ponieważ w tym języku młodzież się znakomicie porozumiewa. Ci uczniowie są wspaniali.

Podczas ćwiczeń młodzież podzielona na mniejsze grupy uczyła się ruchu scenicznego, a w każdym fragmencie zajęć odczytywała przygotowany wcześniej tekst dotyczący jasnych i ciemnych stron internetu. Stosowali się też do wskazówek wypowiadanych w języku angielskim. Jak zgodnie przyznali, codzienna nauka aktorstwa pod okiem nauczycieli z zagranicy bardzo im się podobała.

Na zajęciach mogliśmy się nauczyć pracować wyobraźnią, ponieważ wykorzystujemy wiele elementów, których tak naprawdę nie ma – mówi Julia Selonke, uczennica klasy II A Liceum Ogólnokształcącego w Redzikowie. – Musimy wyobrazić sobie rekwizyty, z których korzystamy. Nasi instruktorzy, którzy przyjechali do nas, starają się mówić dość wolno i w zrozumiałym dla nas języku. Zresztą potrafimy dość dobrze mówić i kontaktować się z nimi, więc nie ma takiego problemu, żebyśmy czegoś nie rozumieli, a w razie czego nasz nauczyciel nam tłumaczy.

– Myślę, że mogliśmy się nauczyć komunikacji w praktyce – zaznacza Martyna Czapla, uczennica klasy I A Liceum Ogólnokształcącego w Redzikowie. – Kiedy siedzimy w ławkach, to możemy nauczyć się takiego angielskiego, którym nie do końca moglibyśmy porozumieć się z innymi osobami. Tymczasem tutaj mogliśmy się nauczyć komunikacji i na pewno poćwiczyć swój angielski. Na zajęciach robiliśmy to w bardzo dobry sposób, bo wszyscy dobrze się bawiliśmy i mogliśmy się nauczyć integracji w grupach.

Finałem kilkudniowych zajęć była inscenizacja bazująca na ruchu, ukazująca interpretację bezpiecznego obchodzenia się z internetem, którą starsi uczniowie zaprezentowali swoim młodszym kolegom i koleżankom. Na zakończenie dyrekcja oraz nauczyciele placówki wręczyli gościom z Wielkiej Brytanii certyfikaty Erasmus+ oraz pamiątkowe podarunki, a także podziękowali im za czas poświęcony na zajęcia z młodzieżą. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.