K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nowy trakt

0

Już niedługo rozpocznie się rewitalizacja położonego w centrum Kobylnicy Parku Pierwszych Mieszkańców. Zakres planowanej inwestycji pozwoli na skomunikowanie tego miejsca z kompleksem boisk wielofunkcyjnych i Gminnym Centrum Kultury przy ulicy Wodnej.

W ramach dofinansowania z drugiego rozdania Polskiego Ładu gmina Kobylnica pozyskała 3,6 miliona złotych na rewitalizację położonego w centrum miejscowości Parku Pierwszych Mieszkańców wraz z budową kilometrowej długości Traktu Pierwszych Olimpijczyków. Nowy szlak będzie wiódł wzdłuż rzeki Kamieniec przez tereny zalewowe i skomunikuje specjalnym podestem park i obiekty Zespołu Szkół w Kobylnicy z Gminnym Centrum Kultury i Promocji oraz kompleksem boisk wielofunkcyjnych przy ulicy Wodnej. Całość ma być przyjaznym mieszkańcom miejscem wypoczynku i spacerów. Najpierw prace modernizacyjne obejmą obszar samego parku.

– Jest już robiona koncepcja zagospodarowania całego obszaru, który znajduje się po prawej stronie drogi krajowej, obok kościoła. Jest to obszar ponad dwóch hektarów, na których są zbiorniki wodne, jest tam również ciek wodny. Chcemy też przebudować ulicę Nad Śluzą w ramach tego zadania – informuje wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński. – Po drugiej stronie, zaraz przy drodze krajowej, są kolejne dwa stawy, które chcemy pogłębić i zrewitalizować. Będą wykonane nowe nawierzchnie chodnikowe w tym obszarze, ale i powstaną nowe urządzenia infrastruktury sportowej oraz rekreacyjnej. Tak więc park, który dwadzieścia lat temu zrewitalizowaliśmy, będzie ponownie rewitalizowany. Uważam, że czas trochę już działa na jego niekorzyść, dlatego warto było o tym pomyśleć. Sądzę, że to dobra droga i dobry kierunek.

Strefa nadrzeczna ma stanowić komunikacyjny skrót dla poruszających się pieszo. Aktualnie po przejściu na drugą stronę drogi krajowej nr 21 przy Parku Pierwszych Mieszkańców i dotarciu do obiektów szkolnych nowy szlak dociera do działek prywatnych, co jednak nie przeszkodzi w realizacji inwestycji.

– Prowadzimy rozmowy z właścicielami nieruchomości. Jest zgoda tych mieszkańców na przejście nowym traktem przez ich nieruchomości. Tak więc wyjdziemy następnie na wysokości Centrum Kultury i Promocji i będzie to taki skrót, a zarazem trasa wypoczynkowa dla wszystkich mieszkańców szczególnie z części centralnej miejscowości Kobylnica, bo dzisiaj, żeby dostać się do Centrum Kultury i Promocji czy ewentualnie do biblioteki gminnej, która tam się znajduje, to trzeba przejść około dwóch i pół kilometra. Ten trakt będzie kilometrowy, tak więc będzie to skrót służący mieszkańcom, ale i będzie też służył do wypoczynku i rekreacji – mówi wójt gminy Kobylnica.

Projekt rewitalizacji Parku Pierwszych Mieszkańców wraz z budową Traktu Pierwszych Olimpijczyków ma być zrealizowany do końca października 2023 roku. Wartość inwestycji wynosi 4 miliony złotych, przy wkładzie własnym gminy 400 tysięcy złotych. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.